Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla bezdomnych

Milena Kochanowska
Katarzyna Łabędzka
Katarzyna Łabędzka
Jak powinna wyglądać pomoc dla bezdomnych wyjaśnia Katarzyna Łabędzka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Gdy rano jadę autobusem, co dzień na jednym z przystanków widzę siedzących bezdomnych. Czy powinienem zawiadomić o tym jakieś służby?
Katarzyna Łabędzka: Może pan skontaktować się z MOPR-em, z zespołem do spraw osób bezdomnych, który mieści się na os. Piastowskim 81 w Poznaniu pod numerem tel. 61 872 36 17 lub 61 872 36 11, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15. Pracownicy zespołu przyjadą i zorientują się jak pomóc bezdomnym. Podobnie jest w innych miastach.

Od kilku dni chodzi po naszej kamienicy kobieta, która prosi lokatorów o jedzenie lub pieniądze, bo twierdzi, że jest bezdomna. Czy ulegać tym prośbom?
Katarzyna Łabędzka: Na pewno pomoc dla bezdomnych nie może polegać na dawaniu pieniędzy. Można co najwyżej dać tej pani żywność. Jeśli mieszkacie państwo w Poznaniu lub w Pile, albo okolicach, z każdej budki telefonicznej potrzebujący może zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 19 515 lub 67 19 515, gdzie uzyska informacje o bezpłatnych posiłkach i schronieniu.

Na naszej klatce schodowej od kilku dni co wieczór pojawia się bezdomny i śpi koło wejścia do piwnic. Jest zimno, więc nie powinien spać na dworze, ale jednocześnie nie chcemy takiego "sąsiada" przez cały okres jesienno-zimowy. Co robić?

Katarzyna Łabędzka: Przede wszystkim powinniście państwo zadzwonić do straży miejskiej - w Poznaniu pod nr tel. 986. Strażnicy mają obowiązek podjąć interwencję i osobę bezdomną odwieźć do schroniska, o ile wyrazi ona na to zgodę. Jeśli takiej zgodny nie ma, straż wezwie policję.


Na jaką pomoc dla bezdomnych mogą liczyć tacy ludzie?

Katarzyna Łabędzka: Ośrodki pomocy społecznej zapewniają bezdomnym schronienie w placówkach dla osób bezdomnych, uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, zasiłki celowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak: zakup żywności, leków, obuwia, ubrania itp. Bezpłatne posiłki, suchy prowiant, pomoc medyczną, prawną i socjalną, oraz otrzymanie odzieży oferują takim osobom również organizacje pozarządowe.


Do naszej firmy stale przychodzi bezdomny, któremu dajemy kanapki i herbatę. Twierdzi, że MOPR nie chce mu pomóc, bo jest zameldowany w Katowicach. Czy to prawda?

Katarzyna Łabędzka: O udzielenie doraźnej pomocy dla bezdomnych może zwrócić się do nas każdy bez względu na miejsce zameldowania. Pracownik socjalny po rozmowie zorientuje się jaka jest sytuacja życiowa tej osoby i czy to my powinniśmy jej pomóc przez dłuższy czas, czy też powinna to zrobić gmina, w której jest lub była zameldowana.


Jestem zameldowany w Łodzi, ale na kilka miesięcy przyjechałem do Poznania szukać pracy. Chciałbym wrócić do Łodzi, ale nie mam pieniędzy. Czy pomoc społeczna sfinansuje mi podróż?

Katarzyna Łabędzka: Tak. W takich sytuacjach pomoc dla bezdomnych może być w formie wydania bezpłatnego biletu kredytowanego na przejazd do miejsca zameldowania.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski