M45+, czyli fundusze

  M45+, czyli fundusze

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gliniane kaprysy
  Przesłana przeze mnie fotografia została zrobiona w "Szkole Wrażliwości" w Kapkazach (woj. świętokrzyskie). Dzięki środkom unijnym
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Agnieszka L.

  W naszym cyklu pisaliśmy już o wielkiej ogólnopolskiej inwestycji w ratownictwo medyczne. Kolejne miliony euro z budżetu unijnego pomagają w unowocześnieniu infrastruktury i wyposażenia placówek służby zdrowia w całym kraju. Ale Fundusze Europejskie to także programy szkoleniowe i profilaktyczne służące ochronie zdrowia. Te pierwsze pomagają lekarzom i personelowi medycznemu zdobyć nowe kwalifikacje. Te drugie uczulają pacjentów i lekarzy na wybrane problemy zdrowotne, z którymi boryka się wiele osób w kraju.
  Szczególnie interesującym przykładem ogólnopolskiej akcji profilaktycznej jest projekt M45+. Jego koszt to ponad 24 mln zł, z czego ponad 20,6 mln zł pochodzi z budżetu unijnego. M45+ to projekt edukacyjny skierowany do mężczyzn po 45. roku życia. Mężczyźni w tym wieku częściej niż kobiety prowadzą niezdrowy tryb życia, nadużywają alkoholu i palą. Zdarza im się też przeceniać swoje możliwości, pracując ponad siły. Poza tym ignorują niepokojące objawy, odkładając wizytę u lekarza na później. Dlatego poważne choroby diagnozowane są u nich zbyt późno, kiedy skuteczne leczenie nie jest już możliwe. Grupą szczególnie niebezpiecznych chorób, powszechnych w tej grupie, są rak prostaty, nerki i pęcherza moczowego.


  Projekt M45+ składa się z kilku działań. Pierwszym są spotkania z potencjalnymi pacjentami, czyli z mężczyznami po 45. roku życia. Organizuje się je w zakładach pracy. Prowadzący rozmawiają z mężczyznami o profilaktyce wymienionych schorzeń. Duży nacisk kładzie się na konieczność zmiany trybu życia, na zalety ograniczenia używek i zwiększenia aktywności fizycznej. Porady dotyczą też sposobów radzenia sobie ze stresem. Zajęcia prowadzą lekarze, uro- i psychoonkolodzy, a uczestnicy po spotkaniu informacyjnym mogą zasięgnąć fachowej, indywidualnej porady.

  Drugą grupą, do której starają się dotrzeć organizatorzy projektu, są sami lekarze. Ale nie specjaliści od chorób nowotworowych, lecz lekarze rodzinni, lekarze medycyny pracy oraz urolodzy. Te grupy specjalistów mają najczęstszy kontakt z pacjentami. Szkolenia zwiększają ich wiedzę o nowotworach układu moczowo-płciowego i ich objawach. Pozwoli to im szybciej zwrócić uwagę na niepokojące objawy, zadać pacjentom właściwe pytania, by szybko skierować ich na dalsze badania czy konsultacje specjalistyczne. Dzięki temu nowotwory mogą być wykryte jeszcze w fazie początkowej, co wydatnie zwiększa szansę na skuteczność terapii. Lekarze uczą się także, jak rozmawiać z pacjentami, bo to sztuka, której nie opanowała nawet część wybitnych lekarzy. Najbliższe spotkania w tym tygodniu w Łodzi i Opolu.

  Ostatnim elementem projektu M45+ jest kampania informacyjna prowadzona pod hasłem "Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!". Spoty radiowe, telewizyjne, broszury informacyjne i reklamy internetowe to szansa na dotarcie nie tylko do samych mężczyzn, ale też do ich partnerek życiowych. A to właśnie one najbardziej skutecznie dbają o zdrowie swoich mężczyzn.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo