Koniec śledztwa w sprawie wyprowadzenia z Wagonu 20 mln zł

  Koniec śledztwa w sprawie wyprowadzenia z Wagonu 20 mln zł

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Po blisko sześciu latach zakończyło się śledztwo w sprawie ostrowskiej Fabryki Wagon. Akt oskarżenia, który niebawem trafi do Sądu Okręgowego w Kaliszu obejmie dziewięciu członków byłego kierownictwa firmy, którym zarzuca się wyprowadzenie z firmy łącznie ponad 20 milionów złotych.
  Głównymi podejrzanymi są Słowacy Emil S., Ivan K. i jego brat Vladimir K. oraz Villiam J. i Szwajcar Karl V. Pozostali to członkowie rady nadzorczej. Zarzucono im nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym oraz przywłaszczenie powierzonego mienia. Kierowali firmą przez niewiele ponad półtora roku, w okresie od maja 2001 do grudnia 2002 roku.

  W tym czasie zawarli nieuzasadnione ekonomicznie i niekorzystne finansowo trzy umowy ze spółką ze Szwajcarii.
  Skutkowało to wyprowadzeniem z zakładu ponad 11 milionów złotych, co w konsekwencji doprowadziło do upadku przedsiębiorstwa. Zdaniem prokuratury, podejrzani działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nie dopełnili ciążącego na nich obowiązku dbałości o interesy finansowe spółki. Grozi im od roku do 10 lat więzienia.

  W śledztwie zbadano również skutki finansowe sprzedaży przez Słowaków w 2002 r. za 1,9 mln zł wartych 9,5 mln zł akcji ZNTK Paterek. Prokuratura twierdzi, że na konto Wagonu nie wpłynęły pieniądze z tej transakcji. Ponadto byłemu prezesowi i byłemu wiceprezesowi zarzucono, że sprzedaż akcji nie poprzedzili ich wyceną. Inne zarzuty to m.in. wyłudzenie zwrotu kosztów podróży, rzekomo służbowych oraz usunięcie dokumentacji.

  Umorzono natomiast postępowanie wobec trzech innych członków Rady Nadzorczej Fabryki Wagon, którzy głosowali za przyjęciem uchwały w sprawie wysokiego honorarium dla prezesa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo