Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy chcą ulicy noszącej imię francuskiego marszałka Focha

Paulina Jęczmionka
Damian Wojna wskazuje, że rejony dworca to dobre miejsce na upamiętnienie F. Focha
Damian Wojna wskazuje, że rejony dworca to dobre miejsce na upamiętnienie F. Focha Fot. Paweł Miecznik
To niewiarygodny skandal i hańba, że jedna z głównych ulic miasta nosi imię Franklina Roosevelta - człowieka, który bez skrupułów sprzedał Polskę Stalinowi w Jałcie, a wielki Marszałek - jeden z ojców naszej niepodległości, nie ma nawet tablicy pamiątkowej! - napisał na blogu Mateusz Biskup, poznaniak mieszkający w Szkocji. W ten sposób wspiera kolegę, który walczy o nadanie miejskiemu obiektowi imienia marszałka Ferdynanda Focha.

Dwóch poznaniaków - Damian Wojna i Mateusz Biskup - rozpoczęło akcję wskrzeszania pamięci o Ferdynandzie Fochu, francuskim dowódcy z czasów I wojny światowej, którego mianowano Marszałkiem Polski i odznaczono Krzyżem Virtuti Militari. I chce, by historyczna postać miała w mieście własną ulicę, rondo czy skwer.

- Wielkopolanie zdali się zapomnieć o marszałku Fochu, który przecież uratował Powstanie Wielkopolskie przed niemiecką ofensywą - mówi Damian Wojna. - Na władzach miasta spoczywa obowiązek, by tę prawdę przypominać. A w Poznaniu nie ma nawet jego tablicy.

Jeszcze ostrzej wypowiada się M. Biskup, były dziennikarz "Gazety Poznańskiej", twórca licznie nagradzanego Bloga Biszopa. W internecie szeroko opisuje postać marszałka Focha. I podsumowuje: "Wypominamy Brytyjczykom, że nie pamiętają o polskich pilotach i ich udziale w Bitwie o Wielką Brytanię, a sami nie jesteśmy lepsi, zapominając o tym wielkim człowieku i jego zasługach! Jakim prawem domagamy się od innych pamięci o naszych poznańskich matematykach - pogromcach ENIGMY, skoro sami nie pamiętamy o Marszałku i nie potrafimy go uhonorować?!".

Zgadza się z nim wielu internautów. A mieszkańcy różnych stron Polski nie kryją zdziwienia, że Poznań nie ma ulicy Focha. Bo taką - w centrum miasta - ma np. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Radom czy Nowy Dwór Mazowiecki. Dlaczego stolica Wielkopolski nie upamiętniła marszałka?

- Przed II wojną światową Ferdynand Foch miał swoją ulicę - mówi Artur Witkowski, szef Komisji Opiniodawczej ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu. - Dziś to część Głogowskiej - tędy marszałek wjeżdżał do Poznania. Był w bliskich relacjach z Piłsudskim, więc reżim PRL nie był skory czcić jego pamięć.

Witkowski dodaje, że w ubiegłym roku do komisji wpłynął wniosek, by ul. Dworcowa nosiła imię Focha. Co ciekawe, propozycję nadania imienia rozpatrzono pozytywnie. Ale nie było zgody na zmianę nazwy ulicy. Pomysł trafił do "poczekalni".
Teraz akcję zbierania podpisów zapowiada Biskup i Wojna. Ten drugi chce też spotkać się z radnymi oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wlkp. Pomysłodawcy chcą skonsultować miejsce upamiętnienia marszałka z mieszkańcami. Ale sugerują, że w związku z remontami, w Poznaniu powstanie wiele nowych obiektów. Jednym z nich może być małe rondo, które powstanie przy galerii obok Dworca Głównego PKP.

Zadbaj o swoją urodę. Usługi kosmetyczne w niezwykle okazyjnej cenie!

- To rondo będzie miało bardziej techniczny charakter, szukałbym godniejszego miejsca - mówi Łukasz Mikuła, radny PO, który popiera inicjatywę. - Ale rejon wolnych torów to dobry kierunek. W związku z przebudową powstaną tam nowe, duże ulice. Jedna z nich mogłaby nosić imię marszałka Focha.

Roosevelt przejął ulicę marszałka
W 1919 r., gdy Niemcy przygotowywali ofensywę wobec Powstania Wielkopolskiego, F. Foch zagroził im interwencją zbrojną.
W ten sposób wspomógł Powstańców. Interweniował też przy podpisaniu traktatu w Trewirze, dodając punkt wymuszający na Niemcach zaprzestanie działań przeciwko Polakom i wyznaczający linię demarkacyjną.

W międzywojniu zasługi Focha uczczono w Poznaniu nadaniem jego imienia odcinkowi ul. Jasnej - między Mostem Uniwersyteckim a Dworcowym. Po II wojnie nie przywrócono nazwy. Władze PRL dawną ul. Jasną nazwały ulicą Roosevelta.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski