Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Pętla Wielkopolski wyrasta na turystyczną perełkę regionu

Mateusz Pilarczyk
W oparciu o w wielu miejscach nieuregulowany a przez to atrakcyjny turystycznie przebieg największej rzeki naszego regionu - Warty, wyznaczono Wielką Pętlę Wielkopolski - najdłuższy w Polsce szlak wodny. Łączy się on z drogami wodnymi zachodniej Europy. Dzięki temu pętla ma wielki potencjał i może przyciągnąć do Wielkopolski turystów również z zagranicy.

Wyjątkowość szlaku polega na wykorzystaniu równoleżnikowego kierunku przepływu rzek regionu (ze wschodu na zachód) jak na przykład Noteci oraz południkowego położenia kanału łączącego Wartę z jeziorem Gopło. W ostatnich latach na tej trasie wodnej zaczęły powstawać mariny i przystanie kajakowe z prawdziwego zdarzenia. Dopiero rozwój infrastruktury pozwala wykorzystać w pełni potencjał turystyczny szlaku, który może stać się sposobem na zareklamowanie całej Wielkopolski.

Szlak pokazujemy też w Samochodowym Atlasie Wielkopolski, którego składkę dołączamy do dzisiejszego wydania "Głosu". Następne najaktualniejsze mapy regionu przygotowane przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego dodamy w prezencie do poniedziałkowego wydania gazety.

Samorządy widzą szanse i inwestują w Wielką PętlęSzlak ma coraz lepszą infrastrukturę dla motorowodniaków i kajakarzy. Ci ostatni potrzebują głównie miejsc, gdzie mogą swobodnie przybić do brzegu - ich powstanie nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Inaczej jest z łodziami napędzanymi silnikami. Ich użytkownicy potrzebują marin, w których mogą zatankować paliwo i uzupełnić wodę a także pozbyć się nieczystości.

- Budując takie miejsca przyciągamy zagranicznych turystów między innymi z Holandii, dla których taka infrastruktura jest standardem - zaznacza Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

W lipcu ubiegłego roku dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na rzece Noteć w Drawsku i Czarnkowie powstały nowoczesne przystanie wodne, które są czynne w trakcie sezonu wodnego, czyli od początku kwietnia do października. W Czarnkowie przy marinie uruchomiono bezpłatne pole namiotowe oraz tanie wypożyczalnie rowerów, kajaków a nawet łodzi.

Pętla sposobem na sprzedanie innych atrakcji regionuŚlesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski i Czarnków - to tylko niektóre z miast leżących nad Wielką Pętlą Wielkopolski. Rozwój szlaku wodnego umożliwi samorządom przyciągnięcie turystów. Atrakcją samą w sobie jest podróż rzeką, lecz przy jej okazji można zwiedzać.

- Chcemy pokazać turystom korzystającym ze szlaku atrakcje nie tylko na rzece. Mamy zamiar zachęcić ich do wyjścia na ląd i zwiedzania miast oddalonych nawet o kilka kilometrów od rzeki - opisuje Tomasz Wiktor.

A co można zwiedzać?

W Licheniu Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej, czyli największą w Polsce świątynię i ósmą co do wielkości w Europie. Jej kopuła sięga na wysokość 103,5 m, a sanktuarium może pomieścić 10 tysięcy wiernych. Z kolei na placu przed kościołem w nabożeństwie może brać udział nawet ćwierć miliona ludzi.

Romański słup drogowy ustawiony prawdopodobnie w XII wieku jako oznaczenie połowy drogi między Kruszwicą a Kaliszem to z kolei atrakcja Konina. Słup jest najstarszym znakiem drogowym w Europie, poza granicami dawnego imperium rzymskiego.
Turystów ma też czym przyciągać Ląd w powiecie słupeckim. Zwiedzać można tam klasztor i kościół pocysterski stworzone przez wybitnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego.

A to tylko kilka przykładów, bo sam Poznań może być kilkudniowym przystankiem na szlaku. Tak jak osobną atrakcją są rzeki i kanały - na Noteci, która jest uregulowaną rzeką można podziwiać zabytkowe śluzy.

- Pętla, jak większość szlaków w Wielkopolsce, nadaje się dla wszystkich osób, nawet tych dopiero zaczynających przygodę z kajakarstwem. Odcinki szlaku są dobre na rodzinne weekendowe wypady - opisuje Marta Kujawska z poznańskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Panta Rei".

- Kajakarstwo to ciekawa forma zobaczenia Wielkopolski z innej strony, strony rzeki - dodaje Marta Kujawska.

Trochę w cieniu wielkiej siostry - Mała Pętla WielkopolskiLiczący 370 kilometrów szlak zaczyna się w Poznaniu. Jest on przeznaczony głównie dla kajakarzy, ponieważ nie są po nim w stanie przepłynąć jednostki motorowodne.

Wraz z nurtem Warty spłynąć można do ujścia rzeki Obra w Skwierzynie w województwie lubuskim.

"Spokojna rzeka o nikłym prądzie" jak opisywana jest w przewodnikach Obra doprowadzi nas przez jeziora w okolicach Pszczewa, Trzciela i Zbąszynia do Kanału Północnego Obry i przez Kanał Mosiński na powrót do Warty.

Poza pętlami Wielkopolska daje kajakarzom dostęp do kilku szlaków na Piławie, Rurzycy, Prośnie i Gwdzie. Perełką rzek naszego województwa jest natomiast Wełna. Rzeka mająca 118 km długości wypływa z Jeziora Wierzbiczańskiego położonego niedaleko Gniezna i wpływa do Warty w Obornikach. Między Rogoźnem a Obornikami jej nurt jest bardzo szybki jak na nizinną rzekę - woda nie zamarza i na Wełnie odbywają się cyklicznie zimowe spływy.

Choć nie mamy morza ani gór to staramy się przyciągnąć turystów, także tych z samej Wielkopolski.
Pomaga w tym www.wielkopolska.travel, czyli portal Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, na którym można znaleźć propozycje kilkunastu wycieczek weekendowych po Wielkopolsce.

Ciekawym pomysłem jest Audio Wielkopolska - zbiór nagranych przez lektorów opisów całych szlaków i najciekawszych miejsc w regionie. Można je bezpłatnie pobrać i wgrać na swoje MP3 jako alternatywę do drukowanego przewodnika.

Przygotowując artykuł korzystałem z materiałów przygotowanych przez Wielkopolską Organizację Turystyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka Pętla Wielkopolski wyrasta na turystyczną perełkę regionu - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski