Wielka Pętla Wielkopolski wyrasta na turystyczną perełkę...

  Wielka Pętla Wielkopolski wyrasta na turystyczną perełkę regionu

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W oparciu o w wielu miejscach nieuregulowany a przez to atrakcyjny turystycznie przebieg największej rzeki naszego regionu - Warty, wyznaczono Wielką Pętlę Wielkopolski - najdłuższy w Polsce szlak wodny. Łączy się on z drogami wodnymi zachodniej Europy. Dzięki temu pętla ma wielki potencjał i może przyciągnąć do Wielkopolski turystów również z zagranicy.
  Wyjątkowość szlaku polega na wykorzystaniu równoleżnikowego kierunku przepływu rzek regionu (ze wschodu na zachód) jak na przykład Noteci oraz południkowego położenia kanału łączącego Wartę z jeziorem Gopło. W ostatnich latach na tej trasie wodnej zaczęły powstawać mariny i przystanie kajakowe z prawdziwego zdarzenia. Dopiero rozwój infrastruktury pozwala wykorzystać w pełni potencjał turystyczny szlaku, który może stać się sposobem na zareklamowanie całej Wielkopolski.


  Szlak pokazujemy też w Samochodowym Atlasie Wielkopolski, którego składkę dołączamy do dzisiejszego wydania "Głosu". Następne najaktualniejsze mapy regionu przygotowane przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego dodamy w prezencie do poniedziałkowego wydania gazety.

  Samorządy widzą szanse i inwestują w Wielką Pętlę
  Szlak ma coraz lepszą infrastrukturę dla motorowodniaków i kajakarzy. Ci ostatni potrzebują głównie miejsc, gdzie mogą swobodnie przybić do brzegu - ich powstanie nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Inaczej jest z łodziami napędzanymi silnikami. Ich użytkownicy potrzebują marin, w których mogą zatankować paliwo i uzupełnić wodę a także pozbyć się nieczystości.

  - Budując takie miejsca przyciągamy zagranicznych turystów między innymi z Holandii, dla których taka infrastruktura jest standardem - zaznacza Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.

  W lipcu ubiegłego roku dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na rzece Noteć w Drawsku i Czarnkowie powstały nowoczesne przystanie wodne, które są czynne w trakcie sezonu wodnego, czyli od początku kwietnia do października. W Czarnkowie przy marinie uruchomiono bezpłatne pole namiotowe oraz tanie wypożyczalnie rowerów, kajaków a nawet łodzi.

  Pętla sposobem na sprzedanie innych atrakcji regionu
  Ślesin, Konin, Pyzdry, Śrem, Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Krzyż Wielkopolski i Czarnków - to tylko niektóre z miast leżących nad Wielką Pętlą Wielkopolski. Rozwój szlaku wodnego umożliwi samorządom przyciągnięcie turystów. Atrakcją samą w sobie jest podróż rzeką, lecz przy jej okazji można zwiedzać.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aplikacja GPS i portal dla wodniaków

   sztormiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wielkopolska Organizacja Turystyczna ponadto stworzyła ciekawą i użyteczną aplikację dla wodniaków oraz portal www.wielka-petla.pl


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielka Pętla Wielkopolski dla każdego

   Tomasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oferujemy łodzie motorowe do czarteru na Warcie, Noteci, szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski BEZ PATENTU !!! Zapraszamy na http://www.rejsynawarcie.pl/ Ahoj ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo