Gowin i Szumilas na poznańskim kongresie prawników [FILM]

  Gowin i Szumilas na poznańskim kongresie prawników [FILM]

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jarosław Gowin.

  Jarosław Gowin.

  Gośćmi drugiego Kongresu Prawników Wielkopolski, który odbywa się w Poznaniu, byli ministrowie Krystyna Szumilas i Jarosław Gowin, politycy, posłowie i senatorowie oraz przedstawiciele władz korporacji prawniczych i uczelni. W tym roku obrady zdominowała kwestia podnoszenia świadomości prawnej młodych Polaków. Aczkolwiek niekoniecznie wystąpienie ministra sprawiedliwości, który wolał przedstawić swoją koncepcję resortu i państwa...
  Jarosław Gowin.

  Jarosław Gowin.

  Prezes poznańskiego Sądu Apelacyjnego Krzysztof Józefowicz przypomniał, że pierwszy kongres, który odbył się w maju 2010 roku nie służył spisaniu postulatów poszczególnych grup zawodowych. - Mimo wielu różnic potrafimy dla dobra publicznego przemówić jednym głosem - mówił sędzia Józefowicz, dodając, że efektem tamtego kongresu było wiele propozycji zmian w prawie, które teraz wchodzą w życie. - Nie wszystkie. Wiele z nich czeka jeszcze na swój czas.  Sędzia Józefowicz przyznał, że świadomość prawna Polaków jest - łagodnie mówiąc - żadna, stąd temat drugiego Kongresu i jego idea, by młody obywatel czuł się i funkcjonował bezpiecznie. - Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności - mówiła Krystyna Szumilas, minister Edukacji Narodowej. - W codziennym życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami prawnymi i ważne jest, aby młody człowiek wiedział, co zrobić, kiedy jest świadkiem wypadku albo kupuje czy sprzedaje w internecie.

  Minister Szumilas poinformowała, że edukacja prawna uczniów jest elementem nowej podstawy programowej i od nauczycieli zależy, czy te kwestie będą omawiane "na sucho", bez związku z praktyką. Niestety, nie każdy nauczyciel jest do tego przygotowany.

  - Nie zawsze wie, jak przełożyć konkretną sytuację na scenariusz lekcji - mówiła Krystyna Szumilas, dziękując Krajowej i Okręgowej Izbie Radców Prawnych, za to, że podjęły się prowadzenia zajęć w szkołach.

  Potem było już o deregulacji, kryzysie, dobrych warunkach dla biznesu, bezrobociu młodych oraz niejasnym prawie i biurokracji, bo przemówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Skrytykował strukturę polskiego sądownictwa, przewlekłość postępowań i słabe wykorzystanie referendarzy sądowych.

  - Państwo wszechobecne, które wciska się w każde puste miejsce i państwo rozlazłe, które nie umie sobie poradzić z problemami - zdiagnozował stan rzeczy minister Gowin i udał się na inne spotkanie.

  - Ja powrócę do głównego tematu konferencji - oświadczyła poseł Krystyna Łybacka, ubolewając, że nie może pogratulować ministrowi Gowinowi decyzji o likwidacji małych sądów, które przekonały lokalne społeczności do związanego z nimi prestiżu. Po czym wypunktowała, dlaczego boimy się i nie znamy prawa.

  - To historycznie uwarunkowana niechęć Polaków do prawa; to ciągle zmieniające się prawo; płytkie, tabloidalne przedstawianie problemów prawnych przez media i brak właściwego wsparcia dla nauczycieli - mówiła Krystyna Łybacka. - Od 1 września każdy nauczyciel, jeżeli chce zachować pracę, musi uczyć podstaw prawa. Aby ten nauczyciel był dla uczniów wiarygodny, musi mieć wsparcie środowisk prawniczych.

  Kongres zakończyła prezentacja propozycji przygotowywane przez kilka miesięcy przez zespoły pracujące nad prawem konstytucyjnym, karnym, cywilnym, gospodarczym i pracy oraz rodzinnym i administracyjnym.

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? b.sadlowska@glos.com

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wywiady, autografy...

   janki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   podczas kongresu zdawało się że szanowny pan minister zapomniał jaki temat stanowi przedmiot konferencji gdyż ani słowem się na jego temat nie wypowiedziaŁ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak polityk mówi że coś jest dla dobra publicznego czyli motłochu

   radek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   to znaczy że jest dokładnie odwrotnie. Prawia każdy POlityk to kłamca z nosem jak pinokio!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo