Świadczenia rodzinne po zmianach

  Świadczenia rodzinne po zmianach

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Damian Napierała

  Damian Napierała

  Jak starać się o świadczenia rodzinne i w jakiej wysokości obecnie przysługują wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
  Damian Napierała

  Damian Napierała

  Słyszałam, że od 1 listopada 2012r. wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych. Jaka jest obecnie jego wysokość?
  Damian Napierała: Świadczenia rodzinne przysługują, jeżeli dochód miesięczny netto na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 539 zł lub 623 zł - gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko.


  Czy to prawda, że ubiegając się o świadczenia rodzinne nie muszę już przedstawiać zaświadczenia z urzędu skarbowego?

  Damian Napierała: Tak. Gdy ubiegamy się o świadczenia, wystarczy jeśli złożymy oświadczenia o wysokości dochodu za dany rok. Oświadczenie musi zawierać informacje o uzyskanym dochodzie odprowadzonych składakach na ubezpieczenie społecznie, zdrowotne oraz należnym podatku. Za fałszywe dane możemy ponieść odpowiedzialność karną. Obecnie przedstawiamy dochody za rok 2011.


  Miałem przyznane świadczenia rodzinne do końca października tego roku. Nie złożyłem jeszcze wniosku o kolejne świadczenia, czy mogę to jeszcze zrobić?

  Damian Napierała: Wniosek o świadczenia rodzinne można złożyć w ciągu całego roku. Należy jednak pamiętać, że świadczenia zostaną przyznane od miesiąca złożenia wniosku wraz z pełną dokumentacją.


  Czy to prawda, że pobierając świadczenia rodzinne jestem zobowiązana do każdorazowego informowania urzędu o zmianie wysokości mojego dochodu?

  Damian Napierała: Tak. Pobierając świadczenia klient jest zobligowany do informowania o zmianach w wysokości dochodów, pod warunkiem, że jest to nowy dochód np. z umowy zlecenia bądź nowo podjętej pracy.


  Nigdy nie pobierałam świadczeń rodzinnych. We wrześniu straciłam pracę. Czy ubiegając się o świadczenia mogę liczyć, że ustalając dochód mojej rodzinny nie będą brane pod uwagę moje poprzednie zarobki?
  Damian Napierała: Tak. Przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczeń pani zarobki nie będą brane pod uwagę, pod warunkiem, że dochody jakie pani osiągała nie wynikały z umowy o dzieło.


  W jakiej wysokości po podwyżce dostanę zasiłek rodzinny na moją 5-letnią córkę?
  Damian Napierała: Od 1 listopada wysokość zasiłku rodzinnego wynosi 77 zł. Zasiłek dla dzieci do 18 roku życia wzrósł do kwoty 106 zł, a dla dzieci, uczących się i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, do 24 roku życia - do kwoty 115 zł.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo