Poznań jako pierwszy...

Poznań jako pierwszy w Polsce wspiera światową kampanię Sprawiedliwy Handel

Katarzyna Dobroń

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Ojciec Shay Cullen, dwukrotnie nominowany do pokojowej nagrody Nobla
1/3
przejdź do galerii

Ojciec Shay Cullen, dwukrotnie nominowany do pokojowej nagrody Nobla
©Fot. Archiwum

Poznań uzyskał w sobotę tytuł Miasta Przyjaznego Dla Sprawiedliwego Handlu. Jest także gospodarzem VI Międzynarodowej Konferencji Fair Trade Towns, a prezydent Grobelny podpisał tzw. "Deklarację poznańską", której celem jest dalsze wspieranie drobnych producentów i pracowników w krajach rozwijających się.
- Gdańsk był pierwszym miastem, w którym promowano ideę Sprawiedliwego Handlu, ale to Poznań jako pierwszy spełnił wszystkie kryteria konieczne do uzyskania tego tytułu - powiedział Tadeusz Makulski, koordynator kampanii Fair Trade Towns w Polsce. - Jest to zasługa determinacji grupy koordynującej projekt, wolontariuszy, mieszkańców i życzliwego stosunku władz miasta, które w szybkim czasie przeprowadziły uchwałę popierającą Sprawiedliwy Handel - wyjaśnia.

W Kampanii Sprawiedliwych Miast bierze udział ponad 1100 miast z 18 krajów. Jednak Poznań, jak dotąd jedyny w historii Ruchu Sprawiedliwego Handlu, otrzymuje tytuł i jest gospodarzem konferencji jednocześnie.

- Były już plany, żeby zorganizować konferencję w Japonii, albo w Norwegii. Propozycja Polski została przyjęta z zaskoczeniem, ale i z entuzjazmem - mówi Tadeusz Makulski.

Wśród gości konferencji pojawili się m.in. Bruce Crowther, inicjator kampanii Fair Trade Towns z Wielkiej Brytanii i ojciec Shay Cullen, misjonarz i założyciel fundacji PREDA z Filipin, który dwukrotnie został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.

- Jestem pod wrażeniem tak szybkiego rozwoju Ruchu Sprawiedliwego Handlu w Polsce - powiedział ojciec Shay Cullen. - Organizacja tegorocznej konferencji jest ogromnym prestiżem dla Poznania. Powinniście być z tego dumni.

Zdaniem koordynatora kampanii Fair Trade Towns, promocja miasta w zakresie Sprawiedliwego Handlu wydaje się dobrym pomysłem, ponieważ nawet w dobie kryzysu sprzedaż promowanych przez nich produktów wzrasta z każdym rokiem.

- Świadoma konsumpcja polega na tym, żeby wybierać produkty o wysokiej jakości, ale również za rozsądną cenę i z myślą o tym, w jakich warunkach dany towar powstaje - wyjaśnia Makulski. Podkreśla także, że tytuł Miasta Przyjaznego Dla Sprawiedliwego Handlu osiągnięto dzięki wrażliwości poznaniaków na problem ubóstwa.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.....

XXX (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

Odnoszę wrażenie że na konferencji w urzedzie byl obecny pan europoseł Kaczmarek z PO. Hmmm... patrząc na jego powiększający się wygląd to chyba dość aktywnie wspiera handel... Mógłby jeszcze...rozwiń całość

Odnoszę wrażenie że na konferencji w urzedzie byl obecny pan europoseł Kaczmarek z PO. Hmmm... patrząc na jego powiększający się wygląd to chyba dość aktywnie wspiera handel... Mógłby jeszcze wspierać poznaniaków.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo