Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wzlotach i upadkach narodzi się na nowo

Bogna Kisiel
Dom towarowy zbudowano w miejscu, w którym stał Bank Cukrownictwa
Dom towarowy zbudowano w miejscu, w którym stał Bank Cukrownictwa Archiwum
W styczniu przyszłego roku będzie obchodził 54. urodziny. Stał się ikoną Poznania. Uhonorowano go statuetką Złotego Quadro, uznając za najlepszy budynek półwiecza. Po latach świetności, zaczął podupadać, pustoszeć i niszczeć. Teraz Okrąglak dostał swoją szansę na odzyskanie należnego mu w historii miejsca. A zaczęła się ona 28 stycznia 1955 roku.

Wtedy tylko wybrani mogli uczestniczyć w uroczystym otwarciu i napawać się nowoczesnym wyposażeniem sklepu. Klienci przypuścili szturm na Okrąglak następnego dnia. Czekało tu na nich 400 sprzedawców i 82 stoiska: obuwnicze, odzieżowe, gospodarstw domowego itp. Tłumy szarżowały piętra sklepu, by zdobyć deficytowe towary. A asortyment tutaj dostępny trudno było znaleźć gdzie indziej.

Zainteresowanie było tak duże, że następnego dnia sklep został zamknięty. Konieczny był remont.
Okrąglak zbudowano na miejscu Banku Cukrownictwa, który został zniszczony. Zaprojektował go warszawski architekt Marek Leykam. Obiekt w kształcie walca pierwotnie miał mieć 10 pięter, ostatecznie zdecydowano się na osiem kondygnacji (dziewiąte dobudowano w latach 70.) i dwie podziemne. 45 metrów wysokości, 5 metrów średnicy, prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, setki okien i wewnętrzna klatka schodowa z trzema ciągami schodów - ten rozmach robił wrażenie. Na początku lat 80. postanowiono założyć w klatce schodowej dwa poziomy siatek ochronnych, ponieważ kilka osób popełniło tutaj samobójstwo.

Zmierzch Okrąglaka rozpoczął się wraz z upadkiem komunizmu. Skończyło się polowanie na atrakcyjne towary. Mało funkcjonalny obiekt, konieczność biegania po krętych schodach, brak parkingu, w końcu zmiany własnościowe (w 1998 r. nastąpiła prywatyzacja) zadecydowały, że Okrąglak nie był w stanie sprostać konkurencji.

Pomysłów na wykorzystania budynku było kilka. Niektórym marzyła się galeria sztuki współczesnej. Firma Domy Towarowe Centrum Real Estate zamierzała w nim uruchomić hotel. Ostatni właściciel Centrum Development&Investments postanowił przeznaczyć go na nowoczesne biura. Jeszcze w tym roku inwestor chce złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Na parterze mieścić się będą butiki, na kondygnacjach 1. oraz 2. dwupoziomowa restauracja, a na pozostałych piętra biura.

- Zamierzamy zachować i odtworzyć najważniejsze architektoniczne i historyczne wartości Okrąglaka - zapewnia Agata Mikołajczak, dyrektor PR firmy CDI. - Znikną łącznik i zewnętrzna klatka schodowa. Elewacja zewnętrzna odzyska swój pierwotny wygląd. Oczyścimy ją i wróci kolor jasnoszarego betonu. Okna będą bez poziomych podziałów. Powróci też charakterystyczna balustrada wieńcząca dach budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski