Biało-czerwone buty w prokuraturze. Znieważenia godła nie...

  Biało-czerwone buty w prokuraturze. Znieważenia godła nie było

  SAGA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Staromiejska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie biało-czerwonych butów z godłem Polski. Uznała, że podczas ich eksponowania na sklepowej wystawie nie doszło do znieważenia narodu i polskich symboli narodowych. Sąd podtrzymał tę decyzję - informuje prokuratura.
  Afera wybuchła w czerwcu, podczas mistrzostw Euro 2012. Wszyscy pamiętają, że w wielu sklepach można było wówczas zobaczyć odzież i obuwie w barwach biało-czerwonych, z orłem w koronie.

  - W tym przypadku chodziło właśnie o eksponowanie na wystawie sklepu obuwniczego w Poznaniu butów z materiału w kolorze biało-czerwonym, z nadrukiem w formie godła państwowego, czyli orła w koronie - tłumaczy Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. - Do Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto wpłynęło zawiadomienie o publicznym znieważeniu znaku państwowego i Narodu Polskiego.

  Śledczy przeanalizowali przepisy i uznali, że w tej sprawie przepisy nie zostały złamane. Prokuratura odmówiła więc wszczęcia postępowania przygotowawczego.

  - Stwierdzono, że umieszczanie barw i znaków państwowych na obuwiu może być uznawane przez część odbiorców jako niestosowne, ale uwzględniając sposób eksponowania tych znaków nie może być mowy o znieważeniu - mówi Magdalena Maur-Prus. Prokurator tłumaczy, że symbole były prezentowane bez jakichkolwiek dodatkowych elementów, które mogłyby stanowić wyraz pogardy, chęci ośmieszenia lub uwłaczania godności narodu i symboli państwowych.

  - Nie sposób więc uznać, że intencją producenta czy sprzedawcy, który buty umieścił na wystawie, była chęć znieważenia kogokolwiek lub czegokolwiek - przekonuje prokurator Mazur-Prus.

  Zaznacza również, że osoba, która złożyła zawiadomienie, zaskarżyła decyzję staromiejskiej prokuratury. Sprawa została rozpatrzona w ubiegłym tygodniu - sąd zgodził się ze stanowiskiem śledczych i utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo