Wielkopolska trzecia w Polsce pod względem PKB na mieszkańca

  Wielkopolska trzecia w Polsce pod względem PKB na mieszkańca

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W Wielkopolsce produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosi średnio 37 009 złotych. Daje to naszemu województwu trzeci wynik w kraju. W klasyfikacji miast Poznań wypadł jeszcze lepiej i ustępuje tylko Warszawie. Główny Urząd Statystyczny przygotował podsumowanie regionalnych danych o średnim PKB w przeliczeniu na mieszkańca za lata 2008-2010.
  Z danych GUS wynika, że Warszawę od reszty kraju dzieli duży dystans. Średni dochód na głowę Polaka wyniósł 35 267 zł, w stolicy jest trzykrotnie wyższy. Choć o skromne 2 tysiące złotych, to Wielkopolska jest także powyżej średniej i pracuje na PKB Polski.

  Najlepszy wynik osiągnęło województwo mazowieckie z PKB per capita wynoszącym 56 580 złotych. Wielkopolskę wyprzedza też dolnośląskie z wyraźnie niższym od Mazowsza PKB w wysokości 38 708 złotych na mieszkańca. Najbardziej od średniej odstaje natomiast województwo lubelskie - 24 002 złotych i warmińsko-mazurskie - 24 070 zł.

  GUS podaje też dane według podregionów. W przypadku Wielkopolski, jak łatwo było przewidzieć, najlepiej wypada Poznań i okolice z wynikiem 41 174 złotych. I to ten region ciągnie resztę województwa. W pozostałych podregionach PKB na mieszkańca jest dużo niższe niż średnia dla całego kraju. W Konińskiem 27104, Pilskiem 27 129 zł, w Kaliskiem 27 973 zł i w Leszczyńskiem 29 836 zł.

  W zestawieniu uwzględniono dane z podziałem na największe miasta Polski. Wśród nich Poznań zajmuje drugie miejsce ze średnim PKB na mieszkańca w wysokości 69 480 złotych. W Warszawie wynik ten jest o ponad 35 tys. lepszy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pkb

   pkb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   jest na czwartym miejscu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo