18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sacralia: Firmy proponują podgrzewacze do ławek, konfesjonałow i ...kielichów [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Targi Sacralia na MTP.
Targi Sacralia na MTP. Waldemar Wylegalski
Podgrzewane konfesjonały i ławki - o to najczęściej pytają księża na tegorocznych targach Sacralia w Poznaniu na MTP. Ciekawość wzbudza także podgrzewany korporał, czyli serweta pod kielich.

- Podgrzewane kościelne ławki to co raz częściej alternatywna metoda ogrzewania kościołów - mówi Lucyna Kreft z firmy Kamo z Pomorza. - Proboszcz może włączyć ogrzewanie na pięć minut przed mszą i tylko te sektory, gdzie siedzą ludzie, np. pięć pierwszych ławek.

W Wielkopolsce jak na razie ma je tylko parafia w Kaźmierzu. Ogrzewające włókna znajdują się w obiciu, którym wyściełane są ławki. Całość działa na prąd i jest sterowana z zakrystii. Według wyliczeń producenta w kościele na 200 osób koszt takiego ogrzewania to 1 tys. zł. - No tak ale to niewielki kościół. W naszym wyszłoby zapewne więcej - głośno myśli ks. Ekspedyt Błaszczyk, proboszcz z Łwówka siedząc na podgrzewanej ławce.

Firma oferuje także podgrzewane korporały. - To serweta, którą kładzie się na ołtarzu, a na niej stawia kielich - wyjaśnia Lucyna Kreft. - Chodzi o to żeby w kościele, kiedy jest bardzo zimno, nie zamarzało wino w kielichu. Korporał ma trzy grzałki: dwie na ręce i jedną właśnie na kielich - dodaje.

Na targach wiele księży ciekawiło się też programem do inwentaryzacji cmentarzy. - Spisujemy dane z ksiąg parafialnych, z nagrobków, robimy im zdjęcia. Dołączamy informację kto jest dysponentem grobu i do kiedy jest opłacony - zachwala ofertę swojej firmy Grażyna Musialik z ArtLook Gallery.

Oprócz tego firma oferuje parafiom wyszukiwarki grobów, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani. - Można tam odszukać interesujący nas grób, ale także zapalić wirtualny lub rzeczywisty znicz, zamówić kwiaty albo sprzątanie nagrobka - wylicza G. Musialik i dodaje, że trzy ostatnie usługi są oczywiście odpłatne.

Według danych firmy tylko 26 proc. grobów jest opłacona, a 89 proc. osób nie wie w ogóle, że miejsca na cmentarzu trzeba opłacać. - Taki program jak nasz, pomaga nad tym zapanować - przekonuje G. Musialik. W Wielkopolsce wyszukiwarki mają już parafie m.in. w Śremie, Pleszewie i Kościanie.

Ciekawostką na targach były również tablice do wieszania przy wejściu do kościoła przypominające o odpowiednim stroju.

- Pierwsza wersja tablicy dotyczy stroju i wyłączania telefonów komórkowych, a w drugiej dołożyłam także gumę do żucia. Okazuje się, że jest dużo częściej wybierana. Ponoć żucie gumy to obecnie istna plaga w kościołach - mówi Agnieszka Bohdanowicz, tworząca tablice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski