Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Praca za granicą, gdzie emerytura?

Milena Kochanowska
Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Jakie dokumenty po powrocie z Irlandii, oprócz PIT-ów, trzeba zebrać, żeby po powrocie do kraju starać się o emeryturę? Czy zagraniczne dokumenty musimy przetłumaczyć? Jak odbierzemy polską emeryturę będąc za granicą? Na te i inne pytania odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Jakie dokumenty po powrocie z Irlandii, oprócz PIT-ów, muszę zebrać, żeby po powrocie do kraju starać się o emeryturę?
Eliza Jankowska: Przede wszystkim należy zadbać o dokumenty dotyczące płacenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz informację o numerze ubezpieczenia społecznego, zapamiętać też nazwę i adres pracodawcy. Istotnymi dokumentami w przypadku Irlandii mogą okazać się tak zwane pay-slipy.

Mój ojciec pracował w Polsce, w Austrii i Holandii. Czy w każdym z tych państw musi osobno ubiegać się o emeryturę i kto będzie ją wypłacać?
Eliza Jankowska: Wniosek o emeryturę można zgłosić za pośrednictwem polskiej instytucji ubezpieczeniowej zgodnie z procedurami unijnymi. Skompletowany wniosek zostanie przekazany do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw członkowskich, w których byliśmy zatrudnieni. Możliwe jest, że po spełnieniu odpowiednich warunków pana ojciec dostanie trzy niezależne świadczenia.


Czy starając się o świadczenie z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą muszę składać jakiś dodatkowy formularz?

Eliza Jankowska: W przypadku państw członkowskich UE, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii należy dodatkowo wypełnić punkt 7. formularza unijnego E-207 PL i czytelnie go podpisać. Natomiast jeśli staramy się o świadczenie z USA, Kanady, Korei Południowej lub Australii, musimy wypełnić przewidziane do tego druki dostępne w placówkach ZUS-u.


Czy muszę tłumaczyć zagraniczne dokumenty?

Eliza Jankowska: Nie ma takiej potrzeby. Dokumenty innego państwa członkowskiego lub państwa umownego nie mogą być odrzucone tylko dlatego, że nie zostały sporządzone w języku urzędowym tego państwa.

Mieszkam i pracuję w Kanadzie. W tym roku wystąpię z wnioskiem o polską emeryturę. Czy osoby pracujące za granicą, żeby ją podjąć muszą się zwolnić z pracy?
Eliza Jankowska: Tak. Osoby, które nawiązały stosunek pracy z zagranicznymi pracodawcami przed dniem nabycia prawa do emerytury i nadal go kontynuują, żeby mieć wypłacane świadczenia powinny rozwiązać umowę i przesłać do ZUS-u zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Jeśli tego nie zrobią, emerytura nie będzie wypłacana aż do czasu dopełnienia tej formalności. Nie dotyczy to osób pracujących w Australii.

Mam zamiar przeprowadzić się na stałe do Norwegii. Gdzie będę mógł odbierać polską emeryturę?

Eliza Jankowska: Musi pan poinformować ZUS o zmianie miejsca zamieszkania i wskazać formę przekazu emerytury. Może być przesyłana na rachunek bankowy w Norwegii, wypłacana w Polsce do rąk osoby upoważnionej, bądź na pana konto bankowe. Przed wyjazdem należy też uzyskać formularz z NFZ uprawniający pana do leczenia w Norwegii na koszt funduszu.


Czy sześć lat płacenia składek we Włoszech będzie liczyć się w Polsce jako lata pracy?

Eliza Jankowska: Okres ten będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i obliczaniu wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych, ale składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone do włoskiego systemu nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru polskiej emerytury. Przy ustalaniu prawa do emerytury dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948 r. - tzw. "nowa emerytura", która nie jest uzależniona od długości okresów ubezpieczenia - posiadających okresy ubezpieczenia w Polsce i za granicą nie będzie potrzeby uwzględniania okresów ubezpieczenia za granicą.


Jakie okresy podlegają zsumowaniu przy ustalaniu prawa do emerytury?

Eliza Jankowska: Koordynacja w zakresie emerytur i rent to m.in. zaliczanie czasu pracy za granicą do lat potrzebnych do emerytury lub renty w Polsce i odwrotnie czyli doliczanie lat przepracowanych w Polsce do lat pracy za granicą osobom, dla których prawo do emerytury lub renty uzależnione jest od udowodnienia wymaganego stażu pracy. Sumuje się czas płacenia składek, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek oraz okresy równorzędne np. w Polsce wojsko, urlop macierzyński - o ile są uznawane przez ustawodawstwo państwa, w którym pracowaliśmy. Uwzględniane są też okresy zamieszkania, jeśli w jakimś państwie uprawniają do świadczeń np. w Szwecji. Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski