Rozwój z rozsądnym wsparciem

  Rozwój z rozsądnym wsparciem

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Firmy z Łódzkiego śmiało korzystają z szans, jakie dają fundusze unijne

  Firmy z Łódzkiego śmiało korzystają z szans, jakie dają fundusze unijne ©123rf

  Przedsiębiorstwa i firmy z ziemi łódzkiej wiele zawdzięczają unijnemu dofinansowaniu
  Firmy z Łódzkiego śmiało korzystają z szans, jakie dają fundusze unijne

  Firmy z Łódzkiego śmiało korzystają z szans, jakie dają fundusze unijne ©123rf

  Fundusze Europejskie pozwalają łódzkim przedsiębiorcom na dofinansowanie inwestycji i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, pomagają skutecznie stawić czoła konkurencji, a nawet rozpocząć ekspansję za granicą. Wspomagają rozwój już działających firm oraz umożliwiają osobom przedsiębiorczym, w tym bezrobotnym, uruchomienie nowej działalności gospodarczej.

  Firmy z naszego regionu wykorzystują nie tylko środki z programów ogólnokrajowych (takich jak Innowacyjna Gospodarka i Kapitał Ludzki - piszemy o tym poniżej), ale także te, którymi zarządzają władze wojewódzkie. Bo to właśnie samorządowcy szczególnie dbają o wspieranie regionalnych małych i średnich firm.

  Unijne dotacje dodały np. skrzydeł tekstylnej firmie Magnetix z Łodzi. Kilka razy sięgała ona po dofinansowania: raz było to zaledwie ok. 8,5 tys. zł, innym razem dziesięć razy wyższa kwota, ale rekordowa była dotacja na projekt pod tytułem "Wzrost konkurencyjności firmy na międzynarodowych rynkach": unijna dotacja wyniosła 849 tys. zł przy inwestycji wartej 1,6 mln zł. Firma może dzięki temu zaproponować nowe usługi. Jako pierwsza w Polsce zdecydowała się wykorzystać do krojenia tkanin precyzyjną automatyczną krojownię. Sterowane komputerowo urządzenie pozwala usprawnić proces wykroju i zminimalizować ilość odpadów. Tnie materiały na kuloodporne kamizelki i na pokrowce foteli samochodowych z milimetrową precyzją. Szybkość, precyzja, niskie koszty - nic dziwnego, że do Magnetixu ciągną biznesowi partnerzy, którzy do tej pory podobnych usług musieli szukać poza granicami Polski.

  W branży odzieżowej działa też łódzka firma Marilyn - producent rajstop. Ona też odmierzała czas kolejnymi unijnymi dotacjami. Zaczynała 20 lat temu jako mała firma produkująca niewielki asortyment. Sukcesywnie zdobywała nowych kontrahentów, rozwijała produkcję, by stać się jedną z większych w tej branży. Unijne dofinansowanie zdobyła m.in. na zakup nowoczesnych maszyn do produkcji i wykończenia wyrobów (dostała na ten cel 731 tys. zł dotacji), na wdrożenie nowej technologii wytwarzania rajstop (3,4 mln zł) i na wprowadzenie innowacyjnej metody natryskiwania środków zmiękczających (prawie 1,3 mln zł). Dziś oferta wzorów rajstop w jej e-sklepie internetowym liczy kilkaset pozycji. Są też getry, skarpety, legginsy. Firma z dumą informuje, że wszystkie produkty wytwarza w Polsce.

  Z kolei firma Hak-Pol z Rawy Mazowieckiej, producent haków do ponad 500 modeli samochodów, dzięki unijnym dotacjom mogła podnieść jakość swojej produkcji. Otrzymała 821 tys. zł dofinansowania do wprowadzenia technologii laserowego wycinania do produkcji haków, a dodatkowo 386 tys. zł na zakup robota do spawania. Firma mogła dzięki temu zwiększyć eksport swoich wyrobów.

  Unijne dotacje pomagają też spełnić marzenia o własnej firmie. Tak się stało w przypadku grupy łódzkich studentów, którzy mieli pomysł na ciekawą aplikację internetową, niewiele kapitału, ale za to wiele zapału do działania. W 2009 r. założona przez nich firma Listonic uzyskała dotację w wysokości 286 tys. zł na stworzenie aplikacji na telefony komórkowe. Umożliwia ona m.in. szybkie przygotowanie listy zakupów i porównanie cen w wybranych hipermarketach. Listę można ułożyć samodzielnie. Można jednak skopiować ulubiony przepis, a aplikacja sama przetworzy ją na spis produktów, z którym przemierzać będziemy alejki w sklepach. Listę możemy przesłać innej osobie, np. mężowi, który wybrał się na zakupy w sklepie i zapomniał, co miał kupić. To nie wszystko: aplikacja może nam też wskazać, w których sieciach handlowych produkty z listy można aktualnie kupić w promocyjnych cenach. Dowiemy się na przykład, że mleko najtańsze jest w jednym sklepie, a mąka w innym. Aplikacja szybko stała się najpopularniejszą w swojej kategorii.

  Marzenia o własnej działalności spełnia też grupa bezrobotnych kobiet z Łodzi, które założyły spółdzielnię socjalną Eurex, zajmującą się obrotem i zarządzaniem nieruchomościami. W łódzkim spółdzielnie to dość popularna forma rozpoczynania przygody w biznesie. Łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Na utworzenie spółdzielni każdy z członków może otrzymać dotację w wysokości nawet do 20 tys. zł, a dodatkowo wsparcie pomostowe przez kilka pierwszych miesięcy na rozruch.

  Spółdzielnie działają w różnych branżach: zajmują się opieką nad dziećmi i osobami starszymi w domach, prowadzą przedszkola, firmy świadczące usługi remontowe. Na przykład Spółdzielnia "Ogniwo" prowadzi Klub DOM, który łączy w sobie cechy świetlicy kulturalnej, klubokawiarni, domu kultury, galerii, offowego kina i klubu organizującego koncerty oraz klubowe imprezy taneczne. Z kolei Spółdzielnia "Issa" prowadzi hostel LaGranda - dom noclegowy w centrum Łodzi.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo