Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobbing w miejscu pracy. Prawa pracownika

Milena Kochanowska
Piotr Sterczała
Piotr Sterczała
Na czym polega mobbing w miejscu pracy i jakie ma uprawnienia mobbingowany pracownik wyjaśnia Piotr Sterczała z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Jakie zachowania mogą być uważane za mobbing?
Piotr Sterczała: Specjaliści wymieniają m.in. takie zachowania, jak: ograniczanie osobie mobbingowanej możliwości wypowiadania się, stałe przerywanie wypowiedzi, reagowanie na uwagi krzykiem, ciągłe krytykowanie wykonywanej przez nią pracy i życia prywatnego. Za mobbing uznaje się również ustne pogróżki pod naszym adresem, poniżające gesty, różnego rodzaju aluzje, a także wyrażanie negatywnych opinii za naszymi plecami, rozsiewanie plotek, ośmieszanie, sugerowanie choroby psychicznej. zmuszanie nas do wykonywania prac naruszających godność osobistą. Jego przejawami są też obraźliwe wyrażenia i przezwiska, zlecanie nam zadań poniżej lub powyżej naszych umiejętności i kompetencji, zarzucanie nas wciąż nowymi pracami.

Jakie są prawa mobbingowanego pracownika?
Piotr Sterczała: Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Każdy zaś, kto wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę ma prawo dochodzić odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji, pracownicy mogą zgłaszać się o poradę do inspekcji pracy, a sprawę o zadośćuczynienie lub odszkodowanie wnieść do sądu pracy.

Czy pracodawca narusza przepisy, jeśli nie reaguje na skargi pracowników szykanowanych przez osoby zatrudnione w firmie na stanowiskach kierowniczych?

Piotr Sterczała: Bierna postawa pracodawcy może zachęcać kierowników do działań dyskryminacyjnych. A Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że przejawem dyskryminacji jest także działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.


Uważam, że jestem w pracy mobbingowana przez mojego kierownika. Co powinnam zrobić?

Piotr Sterczała: Koniecznie powinna pani zgłosić fakt mobbingu pracodawcy na piśmie. Każdy pracodawca ma obowiązek wdrożyć w swojej firmie tak zwaną wewnętrzną politykę antymobbingową, a wobec wpłynięcia jakiejkolwiek skargi uruchomić odpowiednie procedury zmierzające do wyjaśnienia, czy mobbing rzeczywiście miał miejsce. Pamiętajmy, że warunkiem uruchomienia tych procedur jest pisemna skarga, w której wyraźnie wskazujemy na występowanie mobbingu.

Czy pracodawca, który stwierdzi mobbing w swojej firmie ma prawo sam ukarać osobę mobbingującą i w jaki sposób?

Piotr Sterczała: Nie tylko prawo, ale i obowiązek. Może zastosować karę nagany lub upomnienia, ale również, na przykład, zmienić strukturę, by taka osoba nie pracowała już na tym samym stanowisku lub pozbawić ją stanowiska kierowniczego, o ile takie zajmuje. W skrajnych przypadkach może też rozwiązać z nią umowę o pracę.


Na czym polega dyskryminacja w pracy?

Piotr Sterczała: Szef, na przykład, niekorzystnie nas wynagradza, pomija przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, nie typuje nas do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Dyskryminacją jest po prostu każdy przypadek, w którym pracodawca bezpodstawnie różnicuje podwładnych.


Jakie są uprawnienia dyskryminowanego pracownika?

Piotr Sterczała: Osoba, wobec której szef naruszył tak zwaną zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W sprawach o dyskryminacje Kodeks pracy przerzuca ciężar dowodu na pracodawcę, a więc zwalnia pracownika z konieczności udowodnienia tego faktu. To pracodawca musi dowieść, że nie dyskryminuje podwładnego.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski