Marcin Rozynek "Second Hand": Cud z drugiego tłoczenia...

  Marcin Rozynek "Second Hand": Cud z drugiego tłoczenia [RECENZJA]

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Marcin Rozynek "Second Hand"
  1/2
  przejdź do galerii

  Marcin Rozynek "Second Hand"

  - Na świecie jest mnóstwo bardzo dobrych rzeczy i czasem ludzie niepotrzebnie się wysilają próbując wymyślić je na nowo - tak genezę swej nowej płyty "Second Hand" wyjaśnia Marcin Rozynek. Wszystko stanie się jasne, gdy zmienicie w tej wypowiedzi "na świecie" na "w Polsce" i dodacie słowo "ostatnio".
  Pochodzący z Żywca, ale utożsamiany głównie z Lesznem wokalista i gitarzysta nie miał ostatnio dobrej passy - jego autorskie kompozycje zgubiły gdzieś ducha czasu, który czuć było w czasach istnienia jego grupy Atmosphere i na pierwszych solowych płytach sprzed dekady. Impas przełamuje sięgając po cudze kompozycje, ale nie są to żadne radiowe "złote przeboje", lecz wyłuskane głównie z ostatniej dekady mało znane kompozycje trochę bardziej znanych autorów: Heya, Smolika, Myslovitz czy Gawlińskiego.

  Wybór piosenek nieoczywistych dla tych wykonawców zdejmuje z "Second handu" odium albumu "kowerowego", żerującego na czyimś sukcesie. Bo czy sukcesem było "Mru Mru", w którym Nosowska mierzyła się z odchodzącą miłością? Albo cudny muzycznie, ale - o zgrozo - anglojęzyczny "Elephant" grupy Homosapiens? Nie, to były piosenki-bękarty, wzgardzone przez radiowców, za to ubóstwiane przez najwierniejszych fanów.

  Rozynek zabrał się za nie z dobrym pomysłem: bez wywracania ich atutów do góry nogami, obtaczając je delikatną, elektroniczną mgiełką, której źródło kryje się według mnie we francuskim elektro-popie spod znaku Air. Nie zburzyło to struktury tych w większości delikatnych rockowych ballad, dodało im za to uroku, licującego z ciągle wysokim, wyrazistym głosem Rozynka.

  Cudowna płyta. To nic, że nie z pierwszego tłoczenia.

  Marcin Rozynek "Second Hand"
  cena: ok. 35 zł


  Ocena:4/6

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo