Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Związek Działkowców przygotował projekt nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych

Anna Jarmuż
Według założeń projektu Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe
Według założeń projektu Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe Paweł Miecznik
Jak powinno funkcjonować ogrodnictwo działkowe w Polsce - w formie ogólnopolskiego stowarzyszenia, a może zbioru organizacji przypominających wspólnoty mieszkaniowe? Prace nad kształtem nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych podjęły niemal wszystkie partie polityczne. Swój projekt złożyła już w sierpniu Solidarna Polska. Teraz to samo zrobili działacze Polskiego Związku Działkowców.

Przedstawiciele poszczególnych ugrupowań zgadzają się ze sobą: sprawa jest pilna. Na nowelizację przepisów ustawodawcy otrzymali czas 18 miesięcy. Gdyby ustawa nie została uchwalona na czas, mógłby zapanować chaos. Na tym jednak kończy się solidarność. Przedstawione projekty znacznie się od siebie różnią.

Ustawa niekonstytucyjna

O tym, że połowa dotychczasowych przepisów ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest niezgodna z konstytucją, Trybunał Konstytucyjny orzekł w połowie lipca. Sędziowie zakwestionowali w szczególności przepisy dotyczące organizacji Polskiego Związku Działkowców. Za niezgodne z konstytucją uznano jego uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych organizacji (np. stowarzyszeń). Sędziowie zwrócili uwagę, że przynależność działkowców do PZD jest obowiązkowa. Osoba, która nie należy do organizacji, nie może otrzymać działki w bezpłatne użytkowanie. Poza tym, to związek decyduje jak można ogródek otrzymać. Zdaniem sędziów łamane jest również prawo własności. Tereny, na których znajdują się Rodzinne Ogrody Działkowe są od miasta przejmowane bezpłatnie. Wyrok był jasny: nowa ustawa powinna być bardziej demokratyczna. Na co zwrócono uwagę podczas tworzenia nowych przepisów.

Według założeń projektu Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe

Krajowe Stowarzyszenie Ogrodnicze

Obywatelski projekt nowej ustawy złożyli w piątek przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców. Na przyjęcie postanowienia marszałek Sejmu ma 14 dni. Jeżeli tak się stanie, rozpocznie się ogólnopolska akcja zbierania podpisów.

- Nasz projekt wychodzi naprzeciw wskazaniom Trybunału Konstytucyjnego. Broni jednak również dotychczasowych praw działkowców - tłumaczy Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - Sędziowie mieli zastrzeżenia wobec "monopolizacji" PZD, dlatego tę kwestię zmieniliśmy w pierwszej kolejności.

Według założeń projektu Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe. Tak, jak dotychczas, podlegać będą mu jednostki terenowe, koordynujące działanie ogrodów w poszczególnych miastach. Przynależność do stowarzyszenia nie będzie jednak obowiązkowa, jak było to w przypadku Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy mogą w każdej chwili z niego wystąpić, a nawet założyć własną, odrębną organizację. Działkowcy nadal muszą przestrzegać przepisów mówiących o dopuszczalnej wielkości altany czy zakazu mieszkania na działce, a także płacić składki członkowskie.

- Chcielibyśmy, aby Rodzinne Ogrody Działkowe mogły być dzierżawione od miast bezpłatnie. W przypadku przyznania podatku, powinna to być minimalna suma. Działki użytkują bowiem głównie osoby starsze - emeryci i renciści - podkreśla Zdzisław Śliwa.

Ogrodnicza wspólnota

Zupełnie inną wizję ogrodnictwa działkowego proponuje Solidarna Polska. Zdaniem posłów tej partii, każdy ogród działkowy powinien być odrębną wspólnotą. Mogą one jednak zrzeszać się w stowarzyszenia składające się z kilku ogrodów. Przynależność do organizacji nie ma być obowiązkowa. Działkowiec miałby wybór - dzierżawić działkę od miasta płacąc podatek rolny (ok. 30 gr za mkw.) lub wykupić działkę i stać się jej prawnym właścicielem.

Chcielibyśmy, aby Rodzinne Ogrody Działkowe mogły być dzierżawione od miast bezpłatnie.

- Projekt jest na etapie opiniowania. Za miesiąc powinno odbyć się jego pierwsze czytanie - mówi Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski.

Nad projektem nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych od połowy lipca pracują również politycy Platformy Obywatelskiej. Nowelizacji przepisów dokonał również Sojusz Lewicy Demokratycznej. Za podstawową jednostkę organizacyjną również uznaje on stowarzyszenia. Dlatego posłom tej partii bliski jest pomysł PZD.

- Projekt ten został bardzo starannie przygotowany i porusza wszystkie najważniejsze kwestie - stwierdza Krystyna Łybacka, posłanka SLD. - Chciałabym, aby prace nad nową ustawą podjęto właśnie na podstawie tego projektu - dodaje.


Kalendarium: Jak to się zaczęło?

Luty 2010 roku
Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych trafia do Trybunału Konstytucyjnego. Z wnioskiem o uchylenie niektórych jej przepisów wystąpił były prezes Sądu Najwyższego - prof. Lech Gardocki. Jego zdaniem część artykułów jest niezgodna z konstytucją.

Wrzesień 2010

Prezes Sądu Najwyższego rozszerza swój wniosek. Jego zdaniem niezgodna z konstytucją jest cała ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

23 czerwca 2012

Ogólnopolski protest Polskiego Związku Działkowców. Jego członkowie bronią ustawy, zaskarżonej do Trybunału Konstytucyjnego. W niemal wszystkich ogrodach działkowych zawisły flagi i banery protestacyjne.

28 czerwca 2012

Pierwsze posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie mieli orzec, czy ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest niezgodna z konstytucją. Wyrok w tej sprawie został jednak odroczony.

11 lipca 2012

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że połowa (24 na 48) przepisów ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest niezgodna z konstytucją. Na nowelizację przepisów ustawodawcy mają 18 miesięcy. Chęć podjęcia pracy nad nowym projektem wyraziły wszystkie partie polityczne.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski