Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co stanie się z rodzinnymi ogrodami działkowymi? Są pierwsze propozycje [SONDA]

Anna Jarmuż
Pracę nad nowym kształtem polskiego ogrodnictwa działkowego podjęły już niemal wszystkie partie polityczne
Pracę nad nowym kształtem polskiego ogrodnictwa działkowego podjęły już niemal wszystkie partie polityczne Fot. Grzegorz Dembiński
W połowie lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że połowa przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) jest niezgodna z konstytucją. Dotychczasowa ustawa została uchylona, a na jej nowelizację ustawodawcy mają 18 miesięcy. Pracę nad nowym kształtem polskiego ogrodnictwa działkowego podjęły już niemal wszystkie partie polityczne. Projekt nowej ustawy złożyła już w sierpniu Solidarna Polska. W piątek dołączyli do niej również przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w szczególności przepisy dotyczące Polskiego Związku Działkowców. Za niezgodne z konstytucją uznał jego uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych organizacji. Zwrócił również uwagę na to, że przynależność działkowców do PZD jest obowiązkowa. Dlatego, właśnie na ten problem zwrócono szczególną uwagę w nowo-powstałych projektach.

WYPOWIEDZ SIĘ W SONDZIE:

Jaki kształt ogrodnictwa działkowego w Polsce proponują członkowie partii Solidarna Polska i Polskiego Związku Działkowców? Czy ogrodami powinny zarządzać wspólnoty czy może ogólnokrajowe stowarzyszenie?

Obywatelski projekt ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych przygotowany przez Polski Związek Działkowców

- Polski Związek Działkowców zastąpi ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe. Tak jak dotychczas podlegać będą mu jednostki terenowe, koordynujące funkcjonowanie ogrodów w poszczególnych miastach. Przynależność do stowarzyszenia nie będzie jednak obowiązkowa, jak było to w przypadku Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy mogą w każdej chwili z niego wystąpić, a nawet założyć własne, odrębne stowarzyszenie.

Czytaj także:
Poznańscy działkowcy szukają pomocy w Strasburgu

- Działkowcy nadal będą dzierżawić ziemię. Użytkowanie ogrodów byłoby nadal bezpłatne. W przypadku przyznania podatku, który byłby płacony miastu, powinna to być minimalna suma. Działki użytkują bowiem głównie osoby starsze - emeryci i renciści.

- W przypadku likwidacji Rodzinnego Ogrodu Działkowego, który ma nieuregulowaną sytuację prawną, na przykład znajduje się na nieuregulowanym gruncie, miasto nie ma obowiązku wyznaczania terenów zastępczych. Nadal musi jednak zapewnić działkowcom odszkodowanie za poniesione straty (np. rośliny czy altany). W innej sytuacji gmina powinna wyznaczyć zamienny teren pod ogród.

- W przypadku śmierci działkowca prawo do działki dziedziczy jego małżonek, w następnej kolejności dzieci lub inne osoby bliska.

Projekt Solidarnej Polski

- Każdy ogród działkowy będzie odrębną wspólnotą. Mogą one jednak zrzeszać się w stowarzyszenia składające się z kilku ogrodów. Przynależność do organizacji nie jest obowiązkowa.

- Działkowiec ma wybór - może nadal dzierżawić ziemię, płacąc miastu podatek rolny (w wysokości 30,5 groszy za metr kwadratowy) lub wykupić działkę na własność

- W przypadku likwidacji ROD miasto musi zapewnić działkowcom teren zastępczy i wypłacić działkowcom odszkodowanie.

- Działkowiec może sam zadecydować kto zostanie użytkownikiem działki po jego śmierci

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co stanie się z rodzinnymi ogrodami działkowymi? Są pierwsze propozycje [SONDA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski