Obwodnica Rawicza i Bojanowa będzie gotowa z rocznym...

Obwodnica Rawicza i Bojanowa będzie gotowa z rocznym opóźnieniem

Robert Domżał

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Obwodnica Rawicza i Bojanowa będzie gotowa z rocznym opóźnieniem
Obwodnica Rawicza i Bojanowa będzie gotowa z rocznym opóźnieniem

Prace na budowie obwodnicy potrwają do końca września przyszłego roku ©Robert Domżał

Dopiero we wrześniu przyszłego roku, a nie tej jesieni - jak przewidywały umowy - zakończona zostanie budowa obwodnicy Bojanowa i Rawicza. Jest to fragment przyszłej drogi ekspresowej S5. Nowy termin został dopiero co wynegocjowany. Obecnie poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ustala harmonogram budowy.
W okolicach Rawicza powstają dwie obwodnice. Jedna to S5. Liczy ona 29,3 km i prowadzi od Korzeńska do Kaczkowa. Pozwala jadącym z Poznania do Wrocławia ominąć Bojanowo i Rawicz. Druga, mająca około 9 km, wyprowadza poza Rawicz ruch z Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna w kierunku Lubina.

Do niedawna obydwie drogi budowało konsorcjum złożone z firm: Alpina Bau, Aprivia, Hydrobudowa oraz PBG.
Jednak trzy z czterech firm popadły w kłopoty finansowe. Przestały płacić dostawcom towarów i usług. Tempo prac spadło. Trzy przedsiębiorstwa tworzące konsorcjum ogłosiły upadłość.

Wierzyciele upadłych firm, a jest ich co najmniej kilkanaście czekają na należne im pieniądze. Jak na razie GDDKiA wypłaciła pięciu firmom należność, czyli około 2,5 mln zł.

Budowę obwodnicy będzie kontynuować spółka Alpina Bau. W trakcie negocjacji ustalono, że budowa S5 zakończy się do końca września przyszłego roku. Termin zakończenia przebudowy drogi nr 36 jest jeszcze ustalany. GDDKiA chce by stało się to jeszcze w tym roku. Ułatwiłoby to w znacznym stopniu życie mieszkańcom Rawicza. Jadący od strony Krotoszyna do Lubina omijaliby już miasto.
Inwestor chce, by na drodze S5 pod koniec października tego roku ułożona była pierwsza warstwa masy bitumicznej.

Alpina Bau ma otrzymać z GDDKiA dodatkowe pieniądze. Wynika to między innymi z tego, że inwestor dostarczył wykonawcy dokumenty niezbędne do rozpoczęcia budowy z rocznym opóźnieniem. Uprawomocniły się one po kolejnym roku.

Daleko zaawansowane są prace na wszystkich wiaduktów. Zakończone zostały prace ziemne, a na wielu kilometrach ułożona została już pierwsza warstwa nawierzchni asfaltowej.

Austriacy uruchamiają już w rejonie Korzeńska wytwórnię mas bitumicznych. Wartość kontraktu wynosi około 1 mld 100 mln zł.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Coś nie tak

dondel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 40 / 39

Przejeżdżam przez Rawicz przynajmniej raz w tygodniu ( dziś teź) i jakoś nie widziałem pierwszych warstw asfaltu na odcinku drogi 36. Niemożliwe aby ten odcinek powstał do końca tego roku. Nawet...rozwiń całość

Przejeżdżam przez Rawicz przynajmniej raz w tygodniu ( dziś teź) i jakoś nie widziałem pierwszych warstw asfaltu na odcinku drogi 36. Niemożliwe aby ten odcinek powstał do końca tego roku. Nawet prace ziemne nie są jeszcze ukończone.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czytanie ze zrozumieniem

dhgdlfkjgdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31 / 36

"Inwestor chce, by na drodze S5 pod koniec października tego roku ułożona była pierwsza warstwa masy bitumicznej"

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo