Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzeum Narodowe dostało dofinansowanie z ministerstwa

Elżbieta Podolska
Bogdan Zdrojewski, minister kultury, kiedy był z wizytą w Poznaniu, obiecał pomoc dla tutejszego Muzeum Narodowego. I słowa dotrzymał. Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizację dwóch projektów.

Jeszcze do końca tego roku zmieni się aranżacja ekspozycji stałych w Galerii Malarstwa i Rzeźby, na których pokazywana jest sztuka polska od końca XVIII do połowy wieku XX oraz sztuka współczesna.

Powstał nowy scenariusz przygotowania m.in. prezentacji sztuki polskiej. Będzie można obejrzeć między innymi większą niż dotąd kolekcję prac wybitnego artysty, Januarego Suchodolskiego. Planowane jest także wzbogacenie ekspozycji rzeźb o obiekty do tej pory nieprezentowane oraz przeniesienie ważącej 1,5 tony rzeźby Macierzyństwo Wacława Szymanowskiego z przestrzeni holu w nowym gmachu na galerię. Powstaną nowe cokoły, zaprojektowane zgodnie z trendami nowoczesnego muzealnictwa, na których staną rzeźby. Pozwalają one np. na swobodny dostęp osób niepełnosprawnych. Ma zostać także poszerzona Galeria Sztuki Współczesnej, w której znajda się także dotąd nie prezentowane, filmy i zapisy wideo.

Przestrzenie ekspozycji stałych zostaną doposażone także w nowe oświetlenie. Pojawią się kolejne ławki dla publiczności, umożliwiające gościom muzeum odpoczynek w trakcie zwiedzania, a także wprowadzony zostanie system identyfikacji wewnętrznej. Część obiektów prezentowanych na ekspozycjach zostanie opatrzona podpisami w języku Braille'a. Galerie zostaną doposażone w plany tyflograficzne, które ułatwią osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po przestrzeniach wystaw stałych.

Za pieniądze przyznane przez ministra uda się także przeprowadzić konserwację późnogotyckiej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z 1520 roku. To unikatowe dzieło, które mimo zniszczeń, cały czas stanowiło jeden z kluczowych eksponatów w Galerii Sztuki Średniowiecznej.

Figura jest poważnie zniszczona, rozpadła się na kilka dużych i wiele mniejszych elementów. Choć uszkodzenia są niezwykle poważne, jednak jej jakość artystyczna w pełni uzasadnia podjęcie wysiłku ponownego scalenia i uzupełnień ubytków.

Dział konserwacji MNP nie dysponuje odpowiednio wyposażoną pracownią konserwatorską, gdzie przeprowadzenie pełnego koniecznego zakresu prac (m.in impregnacji ciśnieniowej wszystkich fragmentów obiektu rozworami żywic sztucznych, szeregu prac stolarskich i snycerskich umożliwiających uzupełnienie zniszczonych fragmentów, opracowania nowego sposobu wzmocnienia i uzupełnienia korpusu oraz odmiennego systemu montażu rzeźby) byłoby możliwe. Niezbędne jest zlecenie zabiegów konserwatorskich przy tym bardzo zniszczonym a tak cennym obiekcie do pracowni konserwatorskiej poza MNP, wyspecjalizowanej w pracach przy obiektach drewnianych. Powrót rzeźby na ekspozycję stałą Galerii Sztuki Średniowiecznej planowany jest na koniec roku 2012.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski