Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy lekarze badania genomu raka opisali w prestiżowym "Nature" [ROZMOWA]

Rozmawiała Karolina Koziolek
Maciej Wiznerowicz, lekarz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Maciej Wiznerowicz, lekarz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Fot. Marek Zakrzewski
Z dr. Maciejem Wiznerowiczem, lekarzem z Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, o badaniach genomu raka i publikacji w prestiżowym "Nature", rozmawia Karolina Koziolek

Publikacja Polaków w "Nature", prestiżowym, naukowym czasopiśmie, to rzadkość. Czego dotyczyły badania, które opisaliście?
To międzynarodowy projekt dotyczący badań genomu raka The Cancer Genome Atlas (TCGA). A jego celem jest opracowanie atlasu genomu nowotworów. Badanych jest kilkanaście tysięcy guzów pochodzących z 20 typów nowotworów. Wybrano 20 największych zabójców - m.in. raka piersi, jajników, płuc czy jelita. Projekt zaczął się w zeszłym roku i jest wart 300 mln dolarów. Bierze w nim udział kilkadziesiąt ośrodków.

Co dają wasze badania?
Największą ich zaletą jest wszechstronna analiza nowotworu raka piersi. Do tej pory na świecie tak kompleksowych analiz nie przeprowadzano. Dzięki badaniom wyodrębniono cztery podtypy molekularne raka piersi. To tej pory rozważano różnie, czy jest ich dziesięć, czy pięć. A tutaj, przy zastosowaniu bogatej technologii, wyodrębniliśmy cztery podtypy, którym można przyporządkować konkretny typ leczenia. Tym samym stworzyliśmy podstawy do dalszych badań, które mogą pokazać jakie czynniki np. środowiskowe są odpowiedzialne za rozwijanie się komórek nowotworowych.

Czy było coś, co was zaskoczyło?
Okazało się, że patologii odpowiedzialnych za powstawanie raka jest dużo mniej niż do tej pory przypuszczano. Do tej pory myślano, że rak piersi powoduje wiele czynników genetycznych, styl życia, czy warunki środowiskowe.

Czy jest jakiś związek pomiędzy różnymi typami raka, jak przypuszczano?
Tak. Dzięki badaniom wiemy, że w jednym z podtypów występuje związek pomiędzy rakiem piersi a rakiem jajnika. U obu grup chorych znaleźliśmy podobne mutacje. To tłumaczy dlaczego kobiety chorujące na raka piersi są również w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka jajnika.

Jak wyniki badań pomogą w leczeniu?
Odkrycie i klasyfikacja tzw. szlaków molekularnych pozwoli na projektowanie leków ściśle na nie ukierunkowanych. W onkologii to tzw. terapia spersonalizowana. Bez znaczenia jest wówczas to, w którym miejscu w organizmie chorego rozwija się dany guz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski