Wojciech Wiza: Wciąż pojawiają się substancje, których...

  Wojciech Wiza: Wciąż pojawiają się substancje, których wpływu nikt nie zna

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy prowadzenie samochodów pod wpływem środków odurzających zdarza się rzadziej, czy może problem tkwi w jej wykrywalności? Z Wojciechem Wizą, poznańskim adwokatem, o karach za prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków rozmawia Paulina Jęczmionka
  Jak prawo reguluje kwestię prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków?
  Wojciech Wiza
  : Tak samo, jak pod wpływem alkoholu. Kwestia środków odurzających jest zawarta w tym samym przepisie. Bo prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest bardziej powszechne niż pod wpływem środków odurzających. Pojawia się tylko pytanie: czy rzeczywiście ta druga sytuacja zdarza się rzadziej, czy może problem tkwi w jej wykrywalności?


  Narkotyki są rzadziej wykrywane?
  Wojciech Wiza
  : Podczas gdy w przypadku alkoholu sprawa jest prosta i precyzyjnie określona progiem zawartości we krwi lub wydychanym powietrzu, w przypadku narkotyków mamy do czynienia z szybkim pojawianiem się nowych substancji i ich mieszanek, których działanie nie jest znane. I tych substancji na liście zakazanych nie ma.

  Nie ma też, jak w przypadku alkoholu, precyzyjnie określonego, zakazanego progu stężenia substancji i jego wpływu na zachowanie.
  Wojciech Wiza
  : Dlatego same wyniki badania krwi nie informują, czy stężenie miało wpływ na sprawność motoryczną i psychofizyczną kierowcy. Ale jest wiele określających to naukowych badań.

  Badania robią też biegli. I, co bywa zaskakujące, często stwierdzają, że narkotyki nie miały wpływu na spowodowanie wypadku.
  Wojciech Wiza
  : Możemy tu mieć do czynienia z sytuacją, o której mówiłem - określenie wpływu substancji będącej "mieszanką" czy pochodną innej jest utrudnione. Wyobrażam też sobie, że jeśli badanie stwierdza śladowe ilości substancji, to przy określonej masie ciała kierowcy, tego, co np. zjadł i wielu innych czynników można stwierdzić, że - teoretycznie - substancja nie miała wpływu. Tak jak w przypadku alkoholu, który w zależności od tych uwarunkowań różnie na ludzi działa. Pewne jest to, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, biegły zgodnie z zasadą domniemania niewinności, stwierdza, że substancja nie miała wpływu na prowadzenie pojazdu.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo