Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W aptekach są już szczepionki na grypę. Wiele osób staje przed dylematem: szczepić się czy nie?

Marta Żbikowska
Przed szczepieniem warto skonsultować się z lekarzem
Przed szczepieniem warto skonsultować się z lekarzem Fot. Piotr Warczak/Polskapresse
Do aptek trafiły już tegoroczne szczepionki przeciw grypie, które mają nas ochronić przed tym groźnym wirusem. Kosztują około 25 złotych.

Tegoroczne szczepionki zostały wzbogacone o dwa dodatkowe składniki. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka przeciw grypie ma co roku zmieniany skład, aby dostosować ją do pojawiających się w danym roku szczepów wirusa.
Co roku wiele osób staje przed dylematem: szczepić się czy nie?

- Szczepionka jest jedyną skuteczną ochroną przed grypą - przekonuje profesor Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
Profesor Brydak uważa, że Polacy zbyt rzadko korzystają z tego rodzaju ochrony. W 2011 roku zaszczepiło się jedynie 4,5 proc. Polaków. To najmniej od kilku lat. Zdaniem prof. Brydak, jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w Europie.
Tymczasem statystyki pokazują, że jeszcze bardziej oporni na szczepienia są Włosi. W Italii tylko 4 proc. mieszkańców zdecydowało się na szczepionkę.

Specjaliści uważają, że jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym powinni zaszczepić się ci, którzy są najbardziej zagrożeni wirusem grypy. Są to osoby po 65. roku życia oraz małe dzieci poniżej 2 lat (preparat można podawać maluchom powyżej szóstego miesiąca życia), a także cierpiący na choroby przewlekłe serca, płuc, nerek, wątroby, na choroby krwi i cukrzycę, a także ci, którzy mają osłabiony układ odpornościowy. Dla pozostałych osób nie ma wskazań, co do terminu przyjęcia szczepionki.

Choć co jakiś czas pojawiają się opracowania podające w wątpliwość skuteczność szczepionki przeciw grypie, lekarze uważają, że w tej chwili jest to jedyna metoda na uniknięcie zachorowania. Na łamach pisma "Lancet" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że szczepionka chroni przed grypą tylko w 59 procentach przypadków (dotyczy to osób w wieku od 18 do 65 lat). Inne badania wykazują skuteczność szczepionki przeciw grypie na poziomie 73 procent. Wiadomo, że z roku na rok skuteczność szczepionek ulega zmianie, a bywały lata, gdy nie znaleziono dowodów na ich skuteczność.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski