Nie badasz się? Ryzykujesz. A możesz mieć spokój za darmo...

  Nie badasz się? Ryzykujesz. A możesz mieć spokój za darmo...

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rodzice powinni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie sprawdzać stan zdrowia swoich dzieci. Im wcześniej wykryte zostaną nieprawidłowości, tym lepie

  Rodzice powinni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie sprawdzać stan zdrowia swoich dzieci. Im wcześniej wykryte zostaną nieprawidłowości, tym lepiej ©archiwum polskapresse

  W przyszłym tygodniu na pewno się zbadam - myślimy często dowiadując się o chorobach najomych. Mija tydzień i... nic. Tymczasem, im wcześniej dowiemy się o chorobie, tym większą mamy szanse, aby ją pokonać. O tym, kiedy się badać pisze Marta Żbikowska
  Rodzice powinni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie sprawdzać stan zdrowia swoich dzieci. Im wcześniej wykryte zostaną nieprawidłowości, tym lepie

  Rodzice powinni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie sprawdzać stan zdrowia swoich dzieci. Im wcześniej wykryte zostaną nieprawidłowości, tym lepiej ©archiwum polskapresse

  Pierwszej oceny stanu zdrowia dziecka dokonuje neonatolog tuż po urodzeniu. Sprawdzając poszczególne funkcje życiowe przyznaje punkty Apgar (od 0 do 10). Jeszcze w szpitalu noworodek przechodzi niektóre testy przesiewowe. Badanie krwi pobieranej ze stópki pomaga wykryć mukowiscydozę, fenyloketonurię i hipotyreozę. Dzięki WOŚP każdy noworodek ma również zbadany słuch. Po powrocie do domu o profilaktykę maluchów muszą zadbać rodzice.


  Między 4. a 6. tygodniem życia należy udać się z maluchem do ortopedy, który zrobi usg stawów biodrowych.
  - W pierwszych dwóch tygodniach życia malucha powinien odwiedzić pediatra z wizytą patronażową - mówi doktor Jolanta Uchman, specjalista chorób dzieci. - Oceni on stan zdrowia i rozwój fizyczny noworodka.

  W pierwszym półroczu życia lekarz powinien badać dziecko raz w miesiącu. Sprawdza się wtedy przyrost masy ciała, dokonuje pomiaru obwodów głowy, klatki piersiowej, mierzy długość ciała. Badanie takie wykonuje się także w 9. i 12. miesiącu życia.

  Dzieci i młodzież
  Pierwszy bilans czeka dziecko po 2. roku życia.

  - Podczas bilansu dwulatka oceniamy rozwój fizyczny i psychoruchowy - tłumaczy doktor Uchman. - Planujemy ewentualne leczenie, korekcję wad, czy rehabilitację.

  Kolejne bilanse czekają dzieci w wieku 4 lat, 6 (ocenia się wtedy zdrowotną dojrzałość szkolną), 10, 13, 16 oraz 18 lat.
  - W przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości konieczne są badania laboratoryjne i konsultacje specjalistyczne - mówi doktor Uchman.

  Tylko dla dorosłych
  Po osiągnięciu dojrzałości powinniśmy raz w roku mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, wykonać morfologię krwi, zrobić badanie ogólne moczu. Kobiety dodatkowo muszą odwiedzać ginekologa, który wykona cytologię szyjki macicy.

  Z wynikami idź do lekarza, dr google nie zawsze postawi diagnozę

  Raz na trzy lata zaleca się także zbadanie poziomu glukozy. Osoby między 18. a 30. rokiem życia powinny co 5 lat sprawdzać poziom cholesterolu, starsi takie badanie muszą wykonywać co 3 lata.

  40 lat minęło
  W tym wieku warto wprowadzić do kalendarza dodatkowe badania. Co trzy lata należy wykonać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Warto również wtedy sprawdzić swój słuch i wzrok.

  A po pięćdziesiątce...
  Kobiety w tym wieku powinny co 2 lata zgłosić się na mammografię i usg piersi. Mężczyznom natomiast lekarze zalecają badanie profilaktyczne prostaty (PSA), które również co roku należy powtórzyć.

  Raz w roku warto zgłosić się na elektrokardiogram (EKG), aby skontrolować pracę serca. Osobom w tym wieku zalecane jest także badanie stężenia hormonów tarczycy przeprowadzane raz do roku.

  - Badania profilaktyczne warto skonsultować ze swoim lekarzem - zaleca Anna Lewandowska, internista. - Ten, znając pacjenta, jego obciążenie rodzinne, ogólny stan zdrowia pomoże opracować adekwatny do wieku i płci kalendarz badań.

  Z wynikami zawsze do lekarza
  Na badania profilaktyczne powinien skierować nas lekarz rodzinny. Jeśli nie mamy skierowania, możemy zgłosić się do laboratorium medycznego i zapłacić za badania. Za morfologię zapłacimy ok. 10 zł, jeśli chcemy rozmaz i OB - dwa razy tyle. Ogólne badanie moczu to koszt również ok. 10 zł.

  Ważne, żeby nie posiłkować się doktorem google, tylko pójść z wynikami do lekarza. Na podstawie analizy jednego parametru trudno stwierdzić, co nam dolega. Dopiero porównanie wszystkich elementów da lekarzowi pełny obraz naszego stanu zdrowia.
  Warto pamiętać, że kilka minut, które poświęcimy na wykonanie badań, może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   badabia

   lala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 33

   musze wyslac meza na badania-ale gdzie znalezc wszyskie darmowe profilaktyczne badania? wiele z nich to akcje-widomo= wsiza plakaty ale nikt nic nie wie= gdzie, co i jak

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo