Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie badasz się? Ryzykujesz. A możesz mieć spokój za darmo...

Marta Żbikowska
W przyszłym tygodniu na pewno się zbadam - myślimy często dowiadując się o chorobach znajomych. Mija tydzień i... nic. Tymczasem, im wcześniej dowiemy się o chorobie, tym większą mamy szanse, aby ją pokonać. O tym, kiedy się badać pisze Marta Żbikowska

Pierwszej oceny stanu zdrowia dziecka dokonuje neonatolog tuż po urodzeniu. Sprawdzając poszczególne funkcje życiowe przyznaje punkty Apgar (od 0 do 10). Jeszcze w szpitalu noworodek przechodzi niektóre testy przesiewowe. Badanie krwi pobieranej ze stópki pomaga wykryć mukowiscydozę, fenyloketonurię i hipotyreozę. Dzięki WOŚP każdy noworodek ma również zbadany słuch. Po powrocie do domu o profilaktykę maluchów muszą zadbać rodzice.

Między 4. a 6. tygodniem życia należy udać się z maluchem do ortopedy, który zrobi usg stawów biodrowych.
- W pierwszych dwóch tygodniach życia malucha powinien odwiedzić pediatra z wizytą patronażową - mówi doktor Jolanta Uchman, specjalista chorób dzieci. - Oceni on stan zdrowia i rozwój fizyczny noworodka.

W pierwszym półroczu życia lekarz powinien badać dziecko raz w miesiącu. Sprawdza się wtedy przyrost masy ciała, dokonuje pomiaru obwodów głowy, klatki piersiowej, mierzy długość ciała. Badanie takie wykonuje się także w 9. i 12. miesiącu życia.

Dzieci i młodzież
Pierwszy bilans czeka dziecko po 2. roku życia.

- Podczas bilansu dwulatka oceniamy rozwój fizyczny i psychoruchowy - tłumaczy doktor Uchman. - Planujemy ewentualne leczenie, korekcję wad, czy rehabilitację.

Kolejne bilanse czekają dzieci w wieku 4 lat, 6 (ocenia się wtedy zdrowotną dojrzałość szkolną), 10, 13, 16 oraz 18 lat.
- W przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości konieczne są badania laboratoryjne i konsultacje specjalistyczne - mówi doktor Uchman.

Tylko dla dorosłych
Po osiągnięciu dojrzałości powinniśmy raz w roku mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, wykonać morfologię krwi, zrobić badanie ogólne moczu. Kobiety dodatkowo muszą odwiedzać ginekologa, który wykona cytologię szyjki macicy.

Z wynikami idź do lekarza, dr google nie zawsze postawi diagnozę

Raz na trzy lata zaleca się także zbadanie poziomu glukozy. Osoby między 18. a 30. rokiem życia powinny co 5 lat sprawdzać poziom cholesterolu, starsi takie badanie muszą wykonywać co 3 lata.

40 lat minęło
W tym wieku warto wprowadzić do kalendarza dodatkowe badania. Co trzy lata należy wykonać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Warto również wtedy sprawdzić swój słuch i wzrok.

A po pięćdziesiątce...
Kobiety w tym wieku powinny co 2 lata zgłosić się na mammografię i usg piersi. Mężczyznom natomiast lekarze zalecają badanie profilaktyczne prostaty (PSA), które również co roku należy powtórzyć.

Raz w roku warto zgłosić się na elektrokardiogram (EKG), aby skontrolować pracę serca. Osobom w tym wieku zalecane jest także badanie stężenia hormonów tarczycy przeprowadzane raz do roku.

- Badania profilaktyczne warto skonsultować ze swoim lekarzem - zaleca Anna Lewandowska, internista. - Ten, znając pacjenta, jego obciążenie rodzinne, ogólny stan zdrowia pomoże opracować adekwatny do wieku i płci kalendarz badań.

Z wynikami zawsze do lekarza
Na badania profilaktyczne powinien skierować nas lekarz rodzinny. Jeśli nie mamy skierowania, możemy zgłosić się do laboratorium medycznego i zapłacić za badania. Za morfologię zapłacimy ok. 10 zł, jeśli chcemy rozmaz i OB - dwa razy tyle. Ogólne badanie moczu to koszt również ok. 10 zł.

Ważne, żeby nie posiłkować się doktorem google, tylko pójść z wynikami do lekarza. Na podstawie analizy jednego parametru trudno stwierdzić, co nam dolega. Dopiero porównanie wszystkich elementów da lekarzowi pełny obraz naszego stanu zdrowia.
Warto pamiętać, że kilka minut, które poświęcimy na wykonanie badań, może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Jakie badania, dla kogo i kiedy?
Badania prenatalne w okresie ciąży
Oprócz standardowych badań krwi i moczu zlecanych przez lekarza, kobiety w ciąży mogą zostać skierowane na badania prenatalne. Dzieje się tak w przypadku kobiet po 35. roku życia oraz tych, które w wywiadzie mają wysokie ryzyko wad płodu.

Nieinwazyjne badania prenatalne to USG genetyczne (wykonywane w 11-13 tc oraz 18-23 tc), test PAPP-A wykrywający prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych (między 10 a 14 tc), USG 4D, podczas którego sprawdza się przepływ w obrębie przewodu żylnego oraz przez zastawkę trójdzielną (pod koniec pierwszego trymestru). Nieprawidłowości w 97 proc. oznaczają wadę genetyczną.

Sprawdź, które badania możesz bezpłatnie wykonać w ramach pro gramów nfz

Co roku Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy realizują programy profilaktyczne, w ramach których mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych badań.

Programy NFZ:

  • - profilaktyki chorób układu krążenia (badania układu krążenia, określenie BMI, pomiar ciśnienia, badania biochemiczne krwi), mogą z niego skorzystać osoby w wieku 35, 40, 45, 50 oraz 55 lat, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie wykonywały tego typu badań. Program realizowany jest przez lekarzy rodzinnych.
  • - profilaktyki chorób odtytoniowych - dla osób po 18. roku życia palących papierosy, badania (m.in. spirometrię) można wykonać w poradniach, które podpisały umowy z NFZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Bez skierowania.
  • - wczesnego wykrywania raka piersi - badania (mammografia, usg piersi, biopsja w uzasadnionych przypadkach) skierowane są do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Więcej informacji na stronie www.wco.pl/wok (tel. 61 8850 915)
  • - profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy - skierowany do kobiet w wieku 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Więcej informacji na stronie www.wok-poznan.idl.pl (tel. 61 841-96-92).
  • - prenatalne - skierowane do kobiet w ciąży po 35. roku życia oraz do tych, u których istnieje uzasadnione podejrzenie wystąpienia wad płodu, w ramach programu wykonywane są badania nieinwazyjne: USG płodu i badania biochemiczne, komputerowa ocena ryzyka choroby płodu na podstawie testów przesiewowych, porada genetyczna, procedury inwazyjne pod kontrolą, badania genetyczne. W przypadku konieczności wykonywania dalszej diagnostyki pacjentka kierowana jest do ośrodka specjalistycznego poza programem.

Programy realizowane w Poznaniu:

  • - wykrywanie raka prostaty - badania wykonywane są w POSUM-ie (Al. Solidarności 36), skierowane są do mężczyzn zameldowanych w Poznaniu, którzy skończyli 40 lat. Rejestracja telefoniczna pod nr tel. 61 647 77 64, 61 647 77 65 lub 61 647 77 80 lub osobista od poniedziałku do piątku od 8 do 19.
  • - profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi, miejsce realizacji - Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26. Z badań mogą skorzystać poznanianki w wieku od 40-49 lat i powyżej 69. roku życia.
  • - profilaktyki i wczesnego wykrywania miażdżycy i oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, realizowany w POSUM. Skierowany do osób od 30 do 55 lat (obciążonych przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, jak nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, mała aktywność fizyczna, wywiad rodzinny wczesnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego). Program obejmuje badania z zakresu zaburzeń gospodarki lipidowej (stężenie cholesterolu całkowitego LDL-cholesterolu HDL-cholesterolu, oraz trójglicerydów) i gospodarki węglowodanowej (próba obciążenia glukozą), wyliczenie stopnia zagrożenia miażdżyca z wykorzystaniem skali ryzyka.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski