Cały Śląsk bliżej sportu

  Cały Śląsk bliżej sportu

  Polska

  Polska

  Cały Śląsk bliżej sportu
  Dzięki Funduszom Europejskim w województwie przybywa miejsc sprzyjających aktywności fizycznej
  Cały Śląsk bliżej sportu
  Choć sport i kultura fizyczna nie jest tzw. priorytetem w finansowanych z Funduszy Europejskich programach, to jednak Śląsk wiele zyskał dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę przeznaczoną dla sportu amatorskiego czy zawodowego. Takie inicjatywy z unijnym wsparciem odnajdziemy najczęściej w śląskim programie regionalnym prowadzonym przez Urząd Marszałkowski.

  Pierwszą grupą takich projektów są inwestycje w infrastrukturę sportową na szczeblu gminnym. Gminy modernizują, remontują bądź budują od zera hale sportowe przeznaczone do uprawiania wielu dyscyplin, pływalnie, centra sportowo-rekreacyjne, czy wreszcie stadiony i boiska.

  Największe inwestycje gminne zrealizowano w dużych miastach województwa śląskiego. Bielsko-Biała otrzymała ponad 29,7 mln zł na budowę wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej z dobudowanym budynkiem wystawienniczym. Również Częstochowa dostała na budowę miejskiej hali sportowej podobną kwotę z Funduszy Europejskich, 29 września właśnie w tej hali rozegrano mecz o Superpuchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn. O prawie połowę mniej, bo 15,6 mln zł, przeznaczono na wielofunkcyjny obiekt w Cieszynie.

  Aby ożywić sportowo mniejsze gminy wystarczą jednak o wiele niższe kwoty - z dofinansowania unijnego w wysokości kilkuset tysięcy skorzystały np. gminy Lubliniec, Ujsoły, Zawiercie i Chorzów budując boiska. Na budowę wielofunkcyjnych obiektów sportowych w Konopiskach, Rybniku-Kamieniu, Węgierskiej Górce, Mstowie, Olsztynie, czy Kamienicy Polskiej i kilkunastu innych gminach przeznaczano od 1 do 4 mln zł z Funduszy Europejskich.

  Dofinansowanie otrzymały na Śląsku także bardzo liczne inwestycje w szkolną infrastrukturę sportową. Budowane lub remontowane i wyposażane w nowy sprzęt są sale gimnastyczne, baseny i boiska w szkołach na różnym szczeblu - od podstawówek po szkoły pogimnazjalne.

  Chyba najbardziej imponującym swym rozmachem projektem sportowym związanym ze szkołą jest projekt "Bliżej sportu", polegający na budowie kompleksu lekkoatletycznego. Projekt uzyskał wysokie dofinansowanie w kwocie prawie 12,6 mln zł. Inwestycja dotyczy jednak wyjątkowej szkoły - jest to Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Jest to pierwsza tego typu placówka w kraju, o profilu sportowym obejmująca praktycznie wszystkie stopnie edukacji.

  Ale oczywiście śląskie inwestycje w infrastrukturę sportową dla dzieci i młodzieży są realizowane także w zwykłych szkołach publicznych w wielu miejscowościach regionu. Nowe obiekty sportowe powstały lub powstają m.in. w Żywcu, Wiśle, Czerwionce-Leszczynach czy w Starokrzepicach.

  Część projektów związanych ze sportem amatorskim i kulturą fizyczną na Śląsku odnajdziemy także w działaniach poświęconych walce z wykluczeniem spo-łecznym i wspierających lokalne inicjatywy. Ideą wielu z nich jest bowiem budowanie lokalnych społeczności właśnie wokół zajęć ruchowych i sportu.

  Ciekawym projektem podkreślającym społeczny wymiar sportu był realizowany przez gminę Wilkowice projekt "Trzy sołectwa, jedna gminna społeczność. Scalenie przez sport". Polegał on m.in. na organizacji rozgrywek sportowych dla mieszkańców wybranych miejscowości. Ludowy Klub Sportowy Strzelec Gorzyczki również skorzystał z dofinansowania unijnego realizując projekt edukacji sportowej "Sport to szansa". W ramach projektu zorganizowano m.in. rozgrywki piłki halowej dla chłopców - uczniów szkoły podstawowej.

  Do rozwoju kultury fizycznej i sportu przyczyniają się też te inwestycje, które promują turystykę aktywną i ruch na świeżym powietrzu, zarówno wśród mieszkańców województwa jak i turystów. Należą do nich np. budowy dróg rowerowych, wytyczanie nowych szlaków dla turystyki pieszej, konnej czy rowerowej, rozbudowa i modernizacja przystani. Są to też projekty promujące dany region właśnie pod kątem turystyki aktywnej czy sportu.

  Także i w tym zakresie mają się czym pochwalić Wilkowice, realizując projekt budowy tras do narciarstwa biegowego, który otrzymał prawie 1,5 mln zł dofinansowania unijnego. Gmina realizuje projekt we współpracy z gminą Czernichów, a efekty projektu biegacze mogą sprawdzić już w tym sezonie narciarskim. O nowe drogi rowerowe wzbogaciły się m.in Węgierska Górka, Jaworze i okolice Gliwic, a Zebrzydowice uzyskały dofinansowanie budowy ośrodka sportów wodnych.

  Dzięki tym i dziesiątkom innych inicjatyw, częściowo sfinansowanych z Funduszy Europejskich, mieszkańcy Śląska mają coraz mniej powodów do narzekania na brak okazji i możliwości do uprawiania sportu. Gdy wymówek brak, trzeba się ruszyć!

  Pozostałe odcinki cyklu "Eurokalejdoskop" znajdziesz na stronie: www.dziennikzachodni.pl/eurokalejdoskop

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo