Najlepsi polscy komandosi szkolą się na poligonie Biedrusko...

  Najlepsi polscy komandosi szkolą się na poligonie Biedrusko [ZDJĘCIA, FILM]

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Najlepsi polscy komandosi szkolą się na poligonie Biedrusko [ZDJĘCIA, FILM]
  1/31
  przejdź do galerii
  Na poligonie w Biedrusku najlepsi komandosi w kraju walczą o odznakę polskiego rangera. "Ruszać się, ptaszyny, to nie wakacje", "Czterdzieści trzy, do mnie!"- krzyczy do żołnierzy instruktor, chor. Grzegorz Kaczmarek. To Patrol 2012 - obóz szkoleniowy dla żołnierzy grup rozpoznawczych. Niewielu przechodzi przez to piekło. Niektórzy nie wytrzymują fizycznie, innym odnawiają się dawne kontuzje.
  Szkolenie komandosów - teoretyczne i praktyczne - trwa sześć tygodni. Dwa spędzili w Kotlinie Kłodzkiej, kolejne dwa w Poznaniu. Na końcu obóz w Wędrzynie. Tam będą walczyć w terenie zabudowanym.

  - Dzisiaj wszystkie konflikty opierają się właściwie na walce w mieście - tłumaczy chor. Marcin Szubert z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.  My obserwujemy jeden dzień szkolenia. Pogoda dopisuje, ciepło. Ale komandosi wyczerpani. Od 30 godzinach są na nogach - cały czas "w polu". Rzadko robią przerwę na posiłek, zwykle korzystają z racji żywnościowych, które mają w plecaku. Jeśli potrzeba - śpią na poligonie. A przed nimi jeszcze jedno z najważniejszych zadań - reakcja na zasadzkę.

  - Nie chodzi o to, by się nad nimi pastwić, ale doprowadzić ich do skrajnego zmęczenia i sprawdzić, jak wtedy będą sobie radzić, reagować, współpracować z kolegami, czy wydawać rozkazy - mówi st. sierż. Karol Adamski, jeden z instruktorów.

  Zasadzka - w kolumnie jadą dwa hummery i rosomak. Jeden z hummerów zostaje trafiony pociskiem przez nieprzyjaciela. Zadanie - ewakuować rannych i wydostać się z pola rażenia przeciwnika. Muszą dać z siebie wszystko, bo instruktorzy są bezwzględni.

  Ale dwa tygodnie temu wcale nie było łatwiej. Wtedy komandosi, w ulewie, brodzili w błocie. Do przejścia mieli 20 km. Nie wszyscy sobie z tym poradzili. Mimo że kursanci, którzy szkolą się na poligonie, to najlepsi z najlepszych. Wojskowa elita z oddziałów rozpoznawczych. Również oficerowie. Na początku było ich trzydziestu ośmiu. Teraz - już tylko trzynastu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debile

   rangers (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   widzę sami specjaliści sie tutaj wypowiadają hahahhah smiech na sali

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda

   J23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 129 / 59

   aby zostać komandosem trzeba przejść ciężkie wielomiesięczne szkolenie a nie sześć tygodni jakie przechodzili zwiadowcy wojsk lądowych bo w artykule o nich jest mowa . komandos ,a zwiadowca to duża...rozwiń całość

   aby zostać komandosem trzeba przejść ciężkie wielomiesięczne szkolenie a nie sześć tygodni jakie przechodzili zwiadowcy wojsk lądowych bo w artykule o nich jest mowa . komandos ,a zwiadowca to duża różnica redaktorze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najlepsi harcerzyki a nie komandosi

   miś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 132 / 61

   komandosi nie brali i nie biora udziału w pseudo kursach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niby rangersi

   Snajper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 158 / 105

   A na filmiku spacerek

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo