Co zrobić z nikomu niepotrzebnym śmigłem wiatraka? Zgłosić...

  Co zrobić z nikomu niepotrzebnym śmigłem wiatraka? Zgłosić się do prof. Włodzimierza Urbaniaka!

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prof. Włodzimierz Urbaniak

  Prof. Włodzimierz Urbaniak ©Grzegorz Dembiński

  Na swoim koncie ma prawie 50 patentów i 20 zgłoszeń patentowych. Wszystkich dorobił się na... śmieciach. Włodzimierz Urbaniak jest profesorem chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Na co dzień zajmuje się odpadami, których polskie firmy produkują setki ton miesięcznie. Znalazł już nowe zastosowanie m.in. dla azbestu, 20-metrowych śmigieł wiatraków, czy blistrów po lekach...
  Prof. Włodzimierz Urbaniak

  Prof. Włodzimierz Urbaniak ©Grzegorz Dembiński

  - Proszę sobie wyobrazić co ma zrobić producent gum do żucia, któremu zwrócono kilkadziesiąt palet przeterminowanego towaru? Takiej ilości nie przyjmie żadne wysypisko śmieci. To nie czasy małych sklepików, gdzie krótko przed upływem terminu ważności można było rozdać towar wśród znajomych - mówi prof. Włodzimierz Urbaniak. - Producent nie zatrudni przecież ludzi do wyjmowania przeterminowanych gum, czy margaryny z opakowań, żeby łatwiej je było zutylizować - dodaje profesor.


  Dlatego wraz z zespołem opracował chemiczną metodę upłynniania żywności wraz z opakowaniami, którą producenci mogą zastosować u siebie, bez konieczności dalszego przewożenia.
  - A jak wiadomo, chodzi o koszty. To, co uzyskujemy ma konsystencję gęstej śmietany i łatwo rozpuszcza się w wodzie, dlatego bez problemu może to przyjąć oczyszczalnia ścieków - wyjaśnia profesor.

  To niejedyne pomysły chemika z UAM. Z przemysłem współpracuje od dawna.
  - Zgłaszają się do mnie firmy z różnymi problemami. Staram się znaleźć dla nich jakieś rozwiązanie - mówi. Co to za problemy? - Na przykład co zrobić ze starymi śmigłami wiatraków, których Polska jest chyba największym producentem w Europie - mówi.

  Poznaniacy ulepszyli pomysł Szwedów i poddali 20-metrowe śmigła obróbce chemicznej i działaniu wysokiej temperatury.
  - W ten sposób uzyskaliśmy włókno szklane. Tworzy się z niego wysokiej jakości kompozyt, z którego można robić rury, płyty elewacyjne, elementy konstrukcyjne - wylicza. - W interesie obywateli jest, aby producenci nie używali do produkcji surowców pierwotnych, skoro świetnie sprawdza się recyklat - uważa prof. W. Urbaniak.

  Pod jego kierownictwem powstaje właśnie pierwszy w Polsce Waste-Park, czyli klaster naukowców i przedsiębiorców, którzy zajmą się przetwarzaniem i ponownym wykorzystaniem odpadów. Stanie on w Poznańskim Parku Naukowo--Technologicznym.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo