Oszczędzanie wody służy naturze i domowemu budżetowi

  Oszczędzanie wody służy naturze i domowemu budżetowi

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Tylko nieznaczna zmiana codziennych nawyków może przynieść poważne korzyści.
  Woda jest coraz droższa. Obecnie średnia cena metra sześciennego wody i ścieków w Wielkopolsce to wraz z podatkiem VAT 9, 16 zł. Przeciętny Polak zużywa rocznie 40 metrów sześciennych wody. To oznacza, że w czteroosobowym gospodarstwie domowym rok w rok wraz z wodą spływa do kanalizacji 1465 zł.

  W budynkach, gdzie są łazienki oraz ciepła woda ogrzewana z cieplika lub lokalnej kotłowni, przeciętny lokator wylewa rocznie aż 64,8 metra sześciennego wody.
  W przypadku czterech osób korzystających z mieszkania oznacza to wydatek nieco ponad 2347 zł. W takiej sytuacji nawet zużycie mniejsze o kilka procent przyniesie wymierne oszczędności. Ale oszczędzanie wody to nie tylko kwestia pieniędzy. Zasoby wody pitnej na świecie kurczą się dramatycznie, a zużycie wciąż rośnie. Według raportu Programu Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju (UNDP) "GEO- 4" do 2025 roku zużycie wody ma wzrosnąć o 50 proc. w krajach rozwijających się i o 18 proc. w krajach rozwiniętych.

  Choć obecnie najbardziej na dramatyczny brak wody cierpią mieszkańcy Afryki (przeciętny mieszkaniec tego regionu
  ma do dyspozycji na dobę jedynie 47 litrów wody, najbiedniejsi zaś 7 do 10 litrów), problem dotyczy całego świata.
  Według oceny UNDP w następnym pokoleniu z brakiem wody będzie borykało się 2/3 ludzkości. Obecnie w Europie problemy z dostępem do wody mają przede wszystkim mieszkańcy jej południowych regionów, ale jej deficyt rośnie i na północy, choć na razie niedobory mają charakter okresowy.

  Polska należy do krajów, które będą musiały zmierzyć się z tym problemem w pierwszej kolejności, ponieważ nasze zasoby wody są stosunkowo niewielkie - wynoszą 1580 metrów sześciennych na rok (w roku suchym zaledwie ok. 1000 metrów sześciennych), wolniej się też odnawiają. W Polsce roczne opady na metr kwadratowy wynoszą od 500 do 700 mm. W Wielkopolsce zaledwie 400 mm. Średnia europejska jest dwa razy wyższa.

  Zmiana codziennych, nawet drobnych, nawyków pozwoli zaoszczędzić hektolitry wody i sprawi, że w kieszeni zostaną dodatkowe pieniądze.

  W kuchni i w łazience bez konieczności inwestowania - ponad 1500 zł oszczędności w rok
  Uszczelnij spłuczkę i krany - jeśli tylko z jednego kranu co sekundę spada kropla wody, rocznie odpłynie w ten sposób 31 metrów sześciennych. Uszczelnienie kranu pozwoli zaoszczędzić rocznie (po odjęciu kosztu uszczelki) 280 zł.

  Zakręcaj kran przy myciu zębów czy goleniu - i oczekuj tego od domowników. Jednorazowo na zakręceniu kranu zaoszczędzisz nawet 8 litrów wody. W przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego przez rok oszczędność wyniesie około 23 metrów sześciennych wody, co oznacza rachunek niższy o prawie 214 zł.

  Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie - jednorazowa oszczędność to 60 litrów wody. Jeśli cała rodzina raz dziennie zamiast wanny przez rok będzie wybierała prysznic, przez rok przyniesie to oszczędność 88 metrów sześciennych wody i 802 zł.

  Nie spłukuj śmieci w toalecie - jednorazowe użycie spłuczki to wydatek 6 litrów wody. Jeśli więc tylko dwa razy dziennie w ten sposób pozbędziesz się chusteczki higienicznej czy niedopałków, rocznie zużyjesz w tym celu 4,38 metra sześciennego wody. Jeśli zrezygnujesz z tego nawyku, rocznie w kieszeni zostanie 40 zł.

  Pierz, gdy pralka jest pełna - przeciętnie nowoczesna pralka na jeden cykl prania zużywa około 50 litrów wody (choć w zależności od modelu wartości te mogą się znacznie różnić). Jeśli zrezygnujesz z jednego prania w tygodniu, rocznie zaoszczędzisz 2,6 metra sześciennego wody - to oznacza, że w kieszeni zostanie dodatkowe 23,8 zł.

  Jeśli zmywasz ręcznie - unikaj bieżącej wody -
  Na jedno zmywanie zużywasz przeciętnie 100 litrów wody, Napełniając komorę zlewozmywaka wodą z płynem i tylko spłukując pod bieżącą wodą zaoszczędzisz rocznie 18,2 m wody, czyli 167 zł.


  Wodochłonne menu
  Światowe zużycie wody zależy także od tego, co jemy i pijemy
  Wyprodukowanie kilograma wołowiny oznacza konieczność zużycia 15 tys. litrów wody, zaś kilograma drobiu tylko 4 tys. litrów. Aby wyprodukować kawę potrzebną do zaparzenia jednaj filiżanki, potrzeba 140 litrów wody. Wybierając zamiast kawy filiżankę herbaty, ograniczamy zużycie wody o 110 litrów.


  Inwestycje w armaturę oraz sprzęt gospodarstwa domowego - 1400 zł oszczędności

  Robiąc remont czy wymieniając sprzęt gospodarstwa domowego warto zwrócić uwagą na to, jak korzystanie z niego wpłynie na zużycie wody. Im będzie mniejsze, tym szybciej inwestycje się zwrócą.

  Nowa spłuczka? Z funkcją eko.
  Rezerwuary spłuczek mają na ogół pojemność 6 lub 9 litrów. Remontując łazienkę warto wybrać spłuczkę dwutaktową, która pozwoli uwalniać z rezerwuaru połowę jego objętości. Jeśli przy spłuczce 6-litrowej każdy z czterech domowników tylko trzy razy w ciągu dnia skorzysta z tej funkcji, pozwoli to zaoszczędzić rocznie 39,4 metra sześciennego wody, czyli 368 zł.

  Wybierz pralkę z małym zużyciem wody
  Pod tym względem pralki w podobnej cenie i klasie energetycznej różnią się znacząco. Mogą zużywać od nieco ponad 30 do blisko 70 litrów wody na cykl prania. Wybierając pralkę, która zużywa o 20 l wody mniej, na cykl przy dwóch praniach w tygodniu zaoszczędzimy rocznie 20 zł.

  Zainstaluj w kuchni i w łazience perlatory
  Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa na minutę do 12 l wody, z perlatorem 7-8 litrów. Jeśli wszyscy domownicy korzystają z umywalki jedynie 20 minut dziennie w ciągu roku, można tym sposobem zaoszczędzić 36,5 metra sześciennego wody, czyli 334 zł.
  Instalując perlator w baterii prysznicowej można ograniczyć zużycie wody na jeden prysznic o 30 litrów. Przy czterech osobach korzystających z prysznica raz dziennie oznacza to w ciągu roku rachunki niższe o 401 zł.

  Zainwestuj w zmywarkę Najbardziej oszczędne zmywarki zużywają zaledwie 10 l wody na jeden cykl mycia naczyń. Zmywanie pod bieżącą wodą wymaga około 100 litrów wody. Jeśli będziesz uruchamiać zmywarkę codziennie, zaoszczędzisz w roku 32,8 metra sześciennego wody, czyli 300 zł.


  Szanuj wodę także, gdy za nią nie płacisz
  - Gdy zauważysz nieszczelny hydrant lub pompę zgłaszaj to w Pogotowiu Wodociągowym.
  - Wybieraj myjnie samochodowe, które stosują recycling wody
  - Opuszczając łazienkę w miejscu publicznym zawsze zakręć kurek
  - Gdy mieszkasz w hotelu, żądaj wymiany ręczników dopiero, gdy to konieczne


  Zbieranie wody i jej powtórne wykorzystanie - 679 zł rocznie oszczędności
  W przypadku zbierania i powtórnego wykorzystania wody znacznie większe pole do popisu mają właściciele domów jednorodzinnych, choćby dlatego, że mogą efektywnie zbierać darmową wodę deszczową. Ale także mieszkając w bloku można nieco wody zaoszczędzić dzięki ograniczeniu strat i jej powtórnemu wykorzystaniu.

  Zamontuj instalację do zbierania deszczówki Odprowadzenie wody z dachu, którego rzut poziomy ma powierzchnię 130 mkw., do zbiornika, nawet w nękanej suszami Wielkopolsce pozwoli rocznie zebrać około 40 metrów sześciennych wody. To prezent od natury o wartości około 380 zł.

  Odzyskuj "szarą" wodę
  "Szara" woda to ta, która pozostaje po myciu, praniu, zmywaniu naczyń. Po przejściu przez system filtrów nadaje się np. do spłukiwania toalety lub podlewania ogrodu. Remontując łazienkę warto pomyśleć o instalacji oczyszczającej, zbierającej wodę z umywalki i brodzika do rezerwuaru. Rocznie czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić w ten sposób około 30 metrów sześciennych wody. Oznacza to, że zapłaci o 185 zł mniej. Oszczędności będą większe, gdy zamontuje się dodatkowy zbiornik i wykorzysta wodę do podlewania ogrodu bądź np. mycia samochodu.

  Zbieraj zimną wodę z prysznica
  Zanim woda płynąca z prysznica osiągnie pożądaną temperaturę, płynie zazwyczaj przynajmniej pół minuty. W tym czasie wypływa jej około 5 litrów. Zebraną do wiaderka można wykorzystać w dowolny sposób - do mycia podłóg, podlewania kwiatów itp. Czwórka domowników przez rok zbierze tak 7,3 metra sześciennego i zaoszczędzi 67 zł.

  Wodę z akwarium wykorzystaj do podlewania roślin
  Substancje organiczne zawarte w wodzie z akwarium stanowią doskonały nawóz. Opróżniając raz w tygodniu 100-litrowe akwarium można zaoszczędzić rocznie 5,2 m sześc. wody i obniżyć swoje roczne rachunki o 47 zł

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję za rzeczowe sugestie.

   to się czyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 46

   Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy dbają o własną kieszeń.

   ps.: forma, treść, podejście do tematu, słownictwo, naturalna, lekka, niewymuszona narracja - modelowe.
   Oby tak zawsze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   woda z kranu to juz oszczednosc

   Milena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 44

   Nie zdajemy sobie sprawy ile pieniedzy tracimy szczegolnie w lato na kupowanie butelek z woda. Czy nie latwiej jest po prostu nalac sobie wody w domu? I tak ponosimy koszt rachunkow, a...rozwiń całość

   Nie zdajemy sobie sprawy ile pieniedzy tracimy szczegolnie w lato na kupowanie butelek z woda. Czy nie latwiej jest po prostu nalac sobie wody w domu? I tak ponosimy koszt rachunkow, a zaoszczedzamy mnostwo bo butelka srednio kosztuje 1,5zl, a w wodociagach 1000l okolo 10 zl. Kalkulacja jest prosta.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo