Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Można kupić budynek biblioteki! Kamienice i potężna działka w samym centrum na sprzedaż!

BEM
Budynek, który obecnie zajmuje jeszcze Biblioteka Raczyńskich, musi przejść gruntowny remont pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Budynek, który obecnie zajmuje jeszcze Biblioteka Raczyńskich, musi przejść gruntowny remont pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Fot.Marek Zakrzewski
Czegoś takiego dawno nie było i pewnie przez długie lata nie będzie. Miasto przygotowuje się do sprzedaży potężnej i atrakcyjnej działki w samym centrum - ciągnącej się od Św. Marcina po ulicę Taczaka.

Wystawiona na sprzedaż będzie prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Już w pierwszych dniach października miasto zaprezentuje ją na targach inwestycyjnych Expo Real w Monachium, największych obok tych, które odbywają się w Cannes. Na sprzedaż wystawiony zostanie grunt, prawie 3 tysiące metrów, na którym stoją dwa czterokondygnacyjne, zabytkowe budynki oraz dwa murowane budynki gospodarcze.

- Jednym z nich jest budynek Biblioteki Raczyńskich, która za kilka miesięcy przeniesie się do nowego gmachu. Ma on około 1340 metrów powierzchni użytkowej. Drugi obiekt mieści się przy ulicy Garncarskiej 7 i ma 1600 metrów powierzchni - informuje Marcin Jędrzejczak z Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji.

Kamienica przy ulicy Św. Marcin nr 65 (obecnie biblioteka) została zbudowana w latach 1876-1878 jako pierwsza w Poznaniu, duża i nowoczesna Miejska Szkoła Elementarna dla Chłopców nr 4. Co ciekawe, w 1888 roku budynek zwiedzała cesarzowa Wiktoria, żona Fryderyka III. W 1919 przejęta została przez polskie władze oświatowe. Nadały jej nazwę szkoły "Św. Marcińskiej" oraz numer VI.

Kamienica od ul. Garncarskiej także należała do szkoły. Ostatnio funkcjonowało tam studium policealne. Budynki zostały wpisane do rejestru zabytków w 1984 roku. To ważna informacja dla potencjalnych kupców, gdyż będą mogli skorzystać z 50 proc. bonifikaty. Jednak remont będą musieli wykonać pod okiem konserwatora zabytków.

- Dla tego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania - zaznacza M. Jędrzejczak. Ten, kto kupi działkę może budynki przeznaczyć na hotel, biura, usługi, albo "mieszkaniówkę".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski