Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszuty: Poezja i maszyny - powstaje film o Hipolicie Cegielskim! [ZDJĘCIA]

Marcin Kostaszuk
Marcin Kostaszuk
Zdjęcia z planu filmu "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868"
Zdjęcia z planu filmu "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868" Wydawnictwo Miejskie Posnania
Na 200. rocznicę urodzin legendarnego poznańskiego przemysłowca zaplanowana jest premiera filmu "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868". Będzie to dokument, ale z kilkoma scenami inscenizowanymi, które właśnie powstają w dworku w Koszutach.

- Powstaje m.in. scena salonowego spotkania, w którym czytane są fragmenty "Nauki poezji" Hipolita Cegielskiego - znakomitego podręcznika literatury polskiej, wielokrotnie wydawanego, wznawianego. To jeden z mniej znanych, zapomnianych aspektów życia przedsiębiorcy. Pamiętamy go jako przemysłowca, założyciela zakładów, które istnieją do dzisiaj i które odegrały w historii Poznania niesłychaną rolę. Ale Hipolit był też wybitnym historykiem literatury, profesorem gimnazjalnym i zapowiadała mu się świetna kariera, którą złamały okoliczności polityczne - mówi reżyser Jacek Kubiak.

Głównego bohatera zagra dwóch aktorów: młodego Hipolita - Andrzej Kacperski, a dojrzałego - Bartłomiej Burtea. W rolę Walentyny Cegielskiej wcieli się zaś Agata Maczkowska - wszyscy wywodzą się z z Teatru Wolandejskiego w Warszawie. Poznański do szpiku kości jest za to narrator: Michał Grudziński z Teatru Nowego. Autorem zdjęć jest Mirosław Skrzypczak, scenografię i kostiumy przygotowała Małgorzata Schmidt, charakteryzacją zajmuje się Alina Magnus.

- Nie chodzi o stworzenie w dokumencie postaci z brązu, ale nowocześnie myślącego człowieka z krwi i kości, którego otaczali nie tylko zwolennicy, ale też przeciwnicy jego idei - mówi Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania, finansującego prawie połowę budżetu filmu, wynoszącego ok. 100 tysięcy złotych). Do produkcji dołożyli się prywatni sponsorzy, których przyciągnął współproducent, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Zdjęcia potrwają miesiąc, po czym rozpocznie się postpropdukcja. Premiera telewizyjna planowana jest na styczeń 2013 r. - na przypadającą 6 stycznia 200 rocznicę urodzin przemysłowca i... poety. Nie wiadomo na razie, która stacja pokaże "Poezję i maszyny", na pewno natomiast ukaże się jego edycja na DVD.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski