Poznań: Kucyki wróciły do szkoły na Fabianowo. Zobacz jakie...

  Poznań: Kucyki wróciły do szkoły na Fabianowo. Zobacz jakie powitanie przygotowały dzieci [ZDJĘCIA]

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkola zgotowały kucykom huczne powitanie
  1/21
  przejdź do galerii

  Dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkola zgotowały kucykom huczne powitanie ©Anna Jarmuż

  Cztery kuce - Cukier, Babetka, Sonia i Krejzi wróciły do szkoły na Fabianowie. W środę, uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola "Wesoła Pszczółka", urządziły im powitanie. Dzieci wyrecytowały wierszyki, a następnie nakarmiły konie marchewką.
  Kucyki mają na terenie placówki stajnię i wybieg. W maju musiały jednak opuścić swój dom. Problem rozpoczął się od skargi jednego z sąsiadów szkoły, któremu nie podobał się zapach koni. Okazało się, że według prawa nie wolno trzymać zwierząt gospodarczych w budynkach użyteczności publicznej. Sąd orzekł, że koniki muszą się wyprowadzić, co wywołało rozpacz wśród dzieci, dyrekcji i nauczycieli. W walkę o swoich ulubieńców zaangażowali się uczniowie.
  - Wraz z koleżankami złożyliśmy petycję, pod którą podpisała się prawie cała szkoła - mówi czwartoklasistka Julia Błaszczyk. I podkreśla: - Koniki są radością tej szkoły. Można do nich przyjść, pogłaskać i zaopiekować się nimi.

  Dzieci zebrały około 200 podpisów i wysłały je do urzędników. W walce o kucyki wsparli je miejscy radni. Radny Platformy Obywatelskiej Bartosz Zawieja zaproponował zmianę regulaminu porządku i czystości w mieście. Pozostali pomysł poparli, a koniki szczęśliwie wróciły do szkoły.

  - Cała sytuacja była zderzeniem dziecięcych marzeń z urzędniczą biurokracją - mówi radny Bartosz Zawieja. - Zapisy uchwały uniemożliwiały hodowlę zwierząt w placówce oświatowej. Bardzo się cieszę, że udało się ten dokument zmienić, a kucyki mogły powrócić do szkoły.

  Placówka na Fabianowie, w której uczniowie mogą opiekować się zwierzętami, to jedyny tego typu obiekt w tej części miasta. Korzystają z niego nie tylko dzieci z okolicy, ale również maluchy spoza Poznania.

  - Możliwość przebywania ze zwierzętami od początku uczy dzieci odpowiedzialności. Opieka nad kucykami to ważny element ich wychowania - podkreśla radny Bartosz Zawieja.

  Z kucykami z Fabianowa zaprzyjaźniły się nie tylko dzieci. Odwiedzają je również okoliczni mieszkańcy.


  Rozmowa z Grażyną Maciejewską, dyrektorem generalnym placówek edukacyjnych Fundacji Familijny Poznań

  Jako poprzednia dyrektorka szkoły długo starała się Pani o powrót koników do szkoły. I wreszcie się udało. Ulga?
  Grażyna Maciejewska: Kiedy kuce opuszczały szkołę powiedziałam, że jadą one tylko na wakacje. Cieszę się, że moje słowa się sprawdziły. Dziś, nie myślimy już o przeszłości, ale witamy je z uśmiechem i gorącym sercem.

  Dlaczego obecność zwierząt jest dla tych dzieci taka ważna?
  Grażyna Maciejewska: Koniki są częścią naszej szkoły. Poza tym, dla dzieci są one najlepszym programem wychowawczym. Poprzez opiekę nad zwierzętami, maluchy uczą się empatii. Potrafią one wczuć się w to, co czuje koń. W tym kierunku idziemy. Nasz program wychowawczy uwrażliwia uczniów na drugą istotę żyjącą. Koniki współuczestniczą w życiu naszej szkoły. Dzieci opiekują się nimi, uczą jazdy konnej. To bardzo ważne. Kiedy uczniowie znajdują się w pobliżu kucyków zmienia się ich zachowanie, stają się spokojniejsze.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konik

   andrjulubon

   Zgłoś naruszenie treści

   mój syn chce nauczyć sie jeździć konno, jak myślicie lepiej konia wypożyczać ze stadniny czy kupić? Na tym blogu optują za wypożyczaniem: equitrend.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pedałka

   franek pierwsza klasa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 21

   julia błaszczuk zdradza sercz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KONIE I NIE TYLKO.

   Madafaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 40

   To bardzo dobra wiadomość. Bardzo dobrze, że tak się stało, że taki jest finał tej historii. A swoją drogą to widzial bym więcej takich placówek z jakimiś domowymi zwierzętami. Było by to z...rozwiń całość

   To bardzo dobra wiadomość. Bardzo dobrze, że tak się stało, że taki jest finał tej historii. A swoją drogą to widzial bym więcej takich placówek z jakimiś domowymi zwierzętami. Było by to z pożytkiem dla dzieci i nie tylko.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   julia to lezba

   lezba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 22

   julia błaszczyk zdradza serca innym

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo