Poznań: Będą nowe przeszczepy serca w klinice przy Długiej

  Poznań: Będą nowe przeszczepy serca w klinice przy Długiej

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Większość przeszczepów odbyła się bez komplikacji. Ale plany są bardziej ambitne

  Większość przeszczepów odbyła się bez komplikacji. Ale plany są bardziej ambitne ©Fot. Archiwum

  Kardiochirurdzy z poznańskiej kliniki przy ulicy Długiej idą jak burza! Wykonali już 17 przeszczepów serca. Ostatnie dwa - we wrześniu. Większość odbyła się bez komplikacji. Ale plany są bardziej ambitne. Mówi się o nawet 20 zabiegach rocznie.
  Większość przeszczepów odbyła się bez komplikacji. Ale plany są bardziej ambitne

  Większość przeszczepów odbyła się bez komplikacji. Ale plany są bardziej ambitne ©Fot. Archiwum

  W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Klinice Kardiochirurgii Szpitala Przemienienia Pańskiego przy ulicy Długiej odbyły się aż dwie operacje. Na stół trafiło dwóch mężczyzn. Serce dla 49-letniego Wielkopolanina przyjechało do Poznania, aż z oddalonego o 350 km Elbląga. Ale zabieg zakończył się pełnym sukcesem.

  Tak jak większość operacji, które odbyły się przy Długiej już wcześniej. Poznańscy kardiochirurdzy z powodzeniem przeprowadzili 15 zabiegów. Tylko w dwóch przypadkach doszło do komplikacji, niezwiązanych zresztą z układem krążenia.

  - Poznański ośrodek ma i tak imponujące efekty zabiegów w skali całego kraju - przekonuje dr Marcin Misterski z zespołu transplantacyjnego szpitala.

  Akredytację na przeprowadzanie przeszczepów serca klinika dostała zaledwie dwa lata temu. Już teraz jest jednym z wiodących ośrodków w Polsce.

  A przygotowania do zabiegu są bardzo żmudne. Sama operacja - wymaga mistrzowskiej precyzji. Na wykonanie przeszczepu kardiochirurdzy mają tylko cztery godziny. I to od momentu pobrania organu od dawcy. W tym czasie helikopter medyczny musi wylądować na terenie poznańskiej gazowni. Potem serce transportowane jest karetką do kliniki przy Długiej. Tam czeka już drugi zespół lekarzy, który przygotowuje do operacji biorcę organu. Ten schemat powtarza się przy każdym zabiegu.

  Zdaniem prof. Marka Jemielitego, klinika przygotowana jest na wykonywanie nawet 20 operacji rocznie. Dzięki temu do szpitala miałoby zgłaszać się jeszcze więcej pacjentów potrzebujących przeszczepu.

  - Na oddziałach naszego szpitala leży wielu pacjentów, którzy pilnie potrzebują przeszczepu. Niektórzy muszą jednak czekać na operację nawet po sto dni. Krótko mówiąc - organów od dawców nigdy dość - przekonuje dr Szczepan Cofta, wiceszef Szpitala Przemienienia Pańskiego, w którym działa klinika.

  I dodaje, że dla rodziny dawcy to wciąż bardzo trudna decyzja. Bo trudno pogodzić im się ze śmiercią bliskiej osoby i w tej sytuacji podejmować decyzje dotyczące pobrania organów.

  Tymczasem na nowe serce czeka teraz w całym kraju prawie 400 chorych. Rocznie wykonuje się ok. 70 przeszczepów. Większość wciąż w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - pionierskim ośrodku transplantacji serca.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo