Ikona Poznania odżyje w połowie 2010 roku

  Ikona Poznania odżyje w połowie 2010 roku

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W połowie 2010 roku rozpocznie się drugie życie Okrąglaka. Wkrótce bowiem ruszy rewitalizacja 60-letniego zabytku socrealizmu i jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Poznania.
  Inwestor i właściciel gmachu - Centrum Development& Investments uzyskał już od Miejskiego Konserwatora Zabytków zgodę na prace budowlane. Do końca roku ma zostać złożony wniosek w Urzędzie Miasta Poznania o pozwolenie na ich rozpoczęcie.

  Ikona Poznania odzyska całkowicie okrągły kształt. Stanie się tak dzięki wyburzeniu dodatkowej klatki schodowej (łączącej Okrąglak z biurowcem przy ulicy Mielżyńskiego) oraz likwidacji zewnętrznych schodów pożarowych, dobudowanych w późniejszych latach. Zachowana i odnowiona zostanie wewnętrzna, okrągła klatka schodowa z trzema biegami schodów, wraz z odtworzeniem jej oryginalnego wyglądu.

  Na parterze odrestaurowanej klatki schodowej ma powstać reprezentacyjna recepcja biurowca, co pozwoli wyeksponować charakterystyczny widok pnących się w górę spiralnych schodów na dziewięciu kondygnacjach. Elewacja zewnętrzna powróci do swojego pierwotnego wyglądu. Będzie ona w kolorze jasnoszarego betonu. Wrócą też duże okna bez poziomych podziałów i charakterystyczna betonowa balustrada, wieńcząca dach budynku.

  Okrąglak, jako budynek biurowy klasy "A", będzie spełniał wszystkie wymogi nowoczesnego, obiektu komercyjnego. Na parterze pojawią się butiki, a na kondygnacjach -1 i -2 dwupoziomowa restauracja, do której będzie prowadzić osobne wejście z ulicy 27 Grudnia.

  Na ośmiu kondygnacjach w odnowionym Okrąglaku do dyspozycji najemców będzie ponad 5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dodatkowo powstaną nowoczesne biura w sąsiednim "prostokątnym" budynku przy ulicy Mielżyńskiego.

  Prace rozbiórkowe zewnętrznej klatki schodowej ruszą w pierwszych miesiącach 2009 roku, początek prac budowlanych planowany jest na połowę przyszłego roku, a otwarcie nowego Okrąglaka w połowie 2010 roku. Koszt inwestycji to około 20 milionów euro.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo