Ekolodzy z Greenpeace zajęli komin elektrowni

  Ekolodzy z Greenpeace zajęli komin elektrowni

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Grupa jedenastu aktywistów Greenpeace wdarła się wczoraj rano na teren Elektrowni Pątnów pod Koninem. Ekolodzy wdrapali się na jeden z kominów. Czekają na jasne deklaracje polskiego rządu w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
  Rano główną bramę Elektrowni Pątnów zablokował samochód aktywistów Greenpeace. W tym samym czasie, grupa 11 ekologów wdarła się na teren elektrowni. Weszli najprawdopodobniej przez płot od strony lasu. Dostali się na 150 metrowy komin służący do odprowadzania pary wodnej.

  Ekolodzy okupują dwie platformy na wysokości 50 i 100 metrów. Próbowali rozwiesić transparent, jednak z uwagi na bardzo silny wiatr zrezygnowano z tego.
  Jacek Winiarki, rzecznik Greenpeace mówi, że są to ludzie doskonale przygotowani do akcji. Na kominie zamierzają pozostać aż do czasu złożenia deklaracji przez premiera Donalda Tuska oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka, że Polska nie będzie blokować unijnego pakietu klimatycznego.

  - Naszą akcję kierujemy do polskiego rządu, od którego domagamy się aby objął prawdziwe przywództwo w walce z globalnym ociepleniem. Oznacza to, że musi natychmiast przestać blokować unijny pakiet klimatyczny. Jednocześnie w powstającym właśnie dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku" musi zawrzeć konkretny plan odchodzenia od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Sprzeciwiamy się budowie nowych kopalni węgla brunatnego i zwiększaniu mocy w elektrowniach nim zasilanych. To najbardziej destrukcyjne dla klimatu paliwo kopalne musi przejść do historii - mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej w Greenpeace Polska.

  Działania Greenpeace w Polsce są częścią ogólnoświatowej kampanii Greenpeace "Quit Coal", czyli "Odejdźmy od węgla". Ekolodzy przekonują, że spośród wszystkich paliw węgiel najbardziej przyczynia się do zmian klimatu. Jedna trzecia wszystkich emisji dwutlenku węgla pochodzi ze spalania tego surowca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo