18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki remont pałacu w Rogalinie można zacząć. Są pieniądze i umowy [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Porównanie zdjęć z okresu międzywojennego ze współczesnymi. Muzeum Narodowe chce przywrócić pałac do dawnej świetności
Porównanie zdjęć z okresu międzywojennego ze współczesnymi. Muzeum Narodowe chce przywrócić pałac do dawnej świetności Fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu ma nareszcie pieniądze na II etap remontu pałacu w Rogalinie. Umowy zostały podpisane, możemy zaczynać - deklaruje profesor Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego Rogalin jest oddziałem. Prace potrwają do 2015 roku, kiedy to pierwsi zwiedzający wejdą do urządzonego pałacu i muzeum na miarę XXI wieku.

Będzie to jedyny taki pałac w Polsce, który wyposażeniem i atmosferą będzie przypominał prawdziwy dom, jakim był jeszcze w 1939 roku przed wybuchem wojny. Mowa tu o Rogalinie, gdzie właśnie rozpoczyna się II etap rewaloryzacji i modernizacji kompleksu pałacowego Raczyńskich.

W pierwszym etapie zrobiono remont instalacji i budynku głównego. Jednak zwiedzający oglądali do tej pory puste sale.
- Chcemy teraz wypełnić rezydencję. Tchnąć w nią życie - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Niewiele ocalało z wyposażenia pałacu: kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym przez wieki mieszkała rodzina Raczyńskich.
- Dokładnie wiemy, jaka książka leżała przy łóżku Róży Raczyńskiej, jakie paliła papierosy, jak wyglądały posiłki rodzinne, jakim mydłem się myli, jakie bukiety z polnych kwiatów zdobiły stoły - opowiada Joanna Nowak, kierownik zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie. - I to wszystko odtworzymy. Mamy relacje osób, które pracowały w pałacu przed wojną. Rogalin nie był rezydencją na pokaz, był domem rodzinnym z taką właśnie atmosferą.

Nareszcie będzie można zobaczyć jak rzeczywiście wyglądała niezwykła biblioteka według projektu Hendla, zbrojownia (jest szansa na porozumienie z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i odzyskanie zabytkowej broni, która kiedyś była w tej sali wystawiana przez Raczyńskich). Zostanie zrekonstruowana nawet pracownia malarzy, bowiem do Rogalina często zaglądali artyści i dla nich specjalnie stworzono osobny pokój. Będzie można obejrzeć wyposażoną łazienkę z okresu międzywojennego.

W ramach tego etapu prac zostaną wyremontowane pokoje gościnne, stajnie, ujeżdżalnia, powozownia. Powstanie kawiarnia, zaplecze, pracownia konserwatorska, centrum konferencyjne, a nawet specjalne Dziecięce Muzeum.

- Przygotujemy także nową stronę internetowa, na której będą nie tylko informacje,, ale też wirtualne muzeum - twierdzi Joanna Nowak, kierownik muzeum. - Pałac i teren dookoła zostanie w pełni przystosowany dla niepełnosprawnych, ludzi starszych, ale też i matek z dziećmi. Zostanie także zrobiona wymiana i rozszerzenie sieci wodnej, gdzie rury są jeszcze częściowo azbestowe i kanalizacyjnej.

Ponad 38 milionów złotych to koszt tej inwestycji, z czego ponad 30 mln to dotacja z unii i ministerstwa, reszta to środki własne Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego Rogalin jest oddziałem.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski