Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemęcki Park Krajobrazowy - kraina 24 jezior i tysięcy roślin

Danuta Rzepa
Atrakcją są spływy kajakowe - choćby Szlakiem Konwaliowym.
Atrakcją są spływy kajakowe - choćby Szlakiem Konwaliowym. archiwum
Przemęcki Park Krajobrazowy położony jest w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego na terenie gmin: Przemęt, Włoszakowice, Wijewo i Wschowa. Według regionalizacji fizyczno-geograficznej leży on na Pojezierzu Sławskim, niewielki skrawek jest w obrębie Pojezierza Krzywińskiego.

Powierzchnia parku wynosi 21 450 ha (lasy - 8 330 ha, użytki rolne - 11 640 ha, wody - 1480 ha). Utworzony został 25 listopada 1991 roku, a celem jego powołania było zachowanie jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce oraz związanych z tym krajobrazem zespołów leśno-łąkowo-jeziornych.

Krajobraz parku i jego urozmaicona rzeźba są efektem ostatniego zlodowacenia zwanego bałtyckim, które miało miejsce ok. 15 tys. lat temu. Wody lodowca żłobiły pod jego czaszą głębokie i szerokie rowy. Czasza ulegając całkowitemu stopieniu, ukazała olbrzymie rynny wypełnione wodą. Tak powstały jeziora, których na terenie parku jest 24, są one bardzo ważnym elementem ze względu na wartości przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne. Jeziora połączone są ze sobą licznymi ciekami, tworząc w ten sposób naturalnie wytyczone i malownicze szlaki kajakowe.

Na terenie Parku znajdują się dwa duże kompleksy leśne. Pierwszy położony jest na południowy zachód od Włoszakowic, drugi na zachód od rynny jezior przemęckich, oraz niewielki kompleks - tak zwane Wieleńskie Góry. Lasy zajmują 39 proc. powierzchni. Największy udział mają w nich siedliska boru świeżego i boru mieszanego. W borze świeżym dominuje sosna, runo to przede wszystkim: borówka czarna, trzcinnik leśny, rokiet pospolity, borówka brusznica i wrzos. W borze mieszanym obok sosny występują dęby, w runie: konwalia majowa, konwalijka dwulistna i szczawik zajęczy.

Bogatsze typy lasów znajdują się w okolicach jezior: Wielkiego, Małego i Trzebidzkiego. Jezioro Trzebidzkie wraz z przylegającym trzcinowiskiem i fragmentami malowniczego drzewostanu mieszanego porastającego zbocze wału morenowego zostało zatwierdzone 16 czerwca 2000 roku jako rezerwat częściowy.

Wartości przyrodnicze parku podnoszą rezerwaty przyrody: rezerwat ścisły - "Torfowisko nad jeziorem Świętym", rezerwaty częściowe: "jezioro Trzebidzkie" i "Wyspa Konwaliowa". Są tu także pomniki przyrody oraz parki podworskie w takich miejscowościach jak: Przemęt, Bucz, Sokołowice. Na uwagę zasługują zabytki architektury sakralnej, dworki, pałacyki i nieliczne już wiatraki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski