Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły katolickie w budynku po VIII LO w Poznaniu

Anna Jarmuż
Szkoły katolickie w budynku po VIII LO w Poznaniu
Szkoły katolickie w budynku po VIII LO w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Dwie szkoły katolickie zajęły budynek po dawnym VIII LO. We wtorek ich uczniowie nowy rok szkolny rozpoczęli już przy ulicy Głogowskiej 92.

"Fides et Ratio", czyli wiara i rozum. Takie słowa ukazują się oczom wchodzących do budynku przy ul. Głogowskiej 92. W zabytkowym gmachu, w którym mieściło się kiedyś VIII LO, działają teraz dwie szkoły katolickie. We wtorek rok szkolny w nowej siedzibie powitało blisko 500 uczniów.

Młodzież z Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Natalii Tułasiewicz przeniosła się na Łazarz z ulicy Kanclerskiej.

- To był budynek tzw. tysiąclatki, czyli szkoły, która powstała w ramach hasła tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego. Wszyscy wiemy, jak wtedy budowano - żartuje ks. Piotr Kuś, dyrektor gimnazjum i liceum.

Po 70 lat wróciliśmy na swoje - uważa ks. Henryk Nowak

Jak wspomina, warunki były bardziej niż skromne, a budynek dopominał się już o kapitalny remont. - Teraz mamy więcej sal lekcyjnych, są one lepiej wyposażone. Możemy realizować nasze hasło i przekazywać tradycyjne wartości przy użyciu nowoczesnych metod - mówi ks. Piotr Kuś. Zauważa też, że teraz szkoła może zwiększyć liczbę uczniów. W tym roku chętnych na naukę w gimnazjum było dwóch na jedno miejsce.

Remont budynku przy ulicy Głogowskiej kosztował 15 mln złotych. Jak tłumaczy ks. Henryk Nowak, ekonom kurii, wszystko to środki własne archidiecezji poznańskiej, pochodzące z odszkodowania (za wieloletnie użytkowanie budynku przez VIII LO) i ofiar wiernych.

- Na pewno mamy teraz więcej miejsca. Wcześniej w szkole były dwa piętra, teraz są cztery - zauważa Dominik, uczeń pierwszej klasy liceum.

Na remont budynku przy ulicy Głogowskiej wydano 15 mln zł

Gimnazjaliści i licealiści mają do swojej dyspozycji m.in. 25 sal lekcyjnych, dwie sale gimnastyczne, zewnętrzne boisko, kaplicę i windę dla osób niepełnosprawnych. Odnowiona została zewnętrzna elewacja budynku i szkolna aula. To jednak nie koniec, w najbliższych miesiącach przed szkołą stanie pomnik jej założyciela - ks. Czesława Piotrowskiego.

W czasie inauguracji roku szkolnego kardynał Zenon Grocho- lewski poświęcił odnowiony budynek. Nie obyło się bez odwołań do tradycji. Arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał historię szkoły i przybliżył osobę jej założyciela.

Szkoła przy ul. Głogowskiej powstała w 1927 r. Od 1931 r. było to Prywatne Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza. W 1939 r. działalność szkoły została zawieszona. W czasie wojny w budynku mieściły się biura okupanta hitlerowskiego, a tuż po niej (od 1945 r.) Milicji Obywatelskiej. Uczniowie wrócili na Głogowską w 1956 r. Przez lata - do 2014 roku mieściło się tam VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. W 2007 r. archidiecezja poznańska odzyskała budynek. W zeszłym roku uczniowie "ósemki" przenieśli się na ul. Cegielskiego.

Zdaniem abp. Gądeckiego dopiero szkoła katolicka może naprawdę kontynuować myśl ks. założyciela.

- Sam ksiądz Piotrowski nie uznałby szkoły (VIII LO przyp. red.) za następcę swojej przedwojennej placówki - mówił arcybiskup podczas inauguracji. W podobnym tonie wypowiada się ks. Henryk Nowak. - Po 70 lat wróciliśmy na swoje - podkreślał podczas uroczystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski