Poznań: Wystawa "Rzeczy Mówią" w muzeum i internecie

  Poznań: Wystawa "Rzeczy Mówią" w muzeum i internecie

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Sadzik – klatka do suszenia sera
  1/6
  przejdź do galerii

  Sadzik – klatka do suszenia sera ©Muzeum Narodowe w Poznaniu

  Muzealne eksponaty to nie tylko przedmioty. Każdy został przez kogoś wymyślony, wykonany... Zanim trafił do muzeum, był czyjąś własnością. Każdy obiekt muzealny ma swoja własną historię dopisywaną również przez tych, którzy go oglądają i komentują - mówiła Aneta Skibińska, kierownik Muzeum Etnograficznego w Poznaniu kilka dni przed otwarciem wystawy "Rzeczy mówią".
  Wystawa ma charakter jubileuszowy, choć jubileusz jest nieco spóźniony. Pierwsza stała ekspozycja etnograficzna została otwarta w Poznaniu 28 grudnia 1911 roku. Był to efekt intensywnej działalności Towarzystwa Ludoznawczego, które zainaugurowało swoją działalność zaledwie rok wcześniej.

  Pierwszą kolekcję zawdzięczamy Helenie Cichowiczowej. Niestety, z pożogi wojennej ocalało zaledwie kilka eksponatów. Obecnie Muzeum Etnograficzne w Poznaniu posiada 13 tys. obiektów z całego świata.

  Początkowo kuratorzy planowali wybór stu obiektów na stulecie. Niestety, brak przestrzeni wystawienniczej zniweczył te plany. Wybrano 73 obiekty. Każdy sam w sobie jest bohaterem historii, każdy otrzymał własną scenę lub scenkę (w zależności od gabarytów), własne oświetlenie, sąsiadów...

  Każdy obiekt zaprasza publiczność do osobistego spotkania, ponieważ został opatrzony trzema komentarzami: typowo muzealną metryczką, opisem funkcji i historią, jaką mu przypisano. Wreszcie trzeci opis to relacje kolekcjonerów, byłych właścicieli, czasami celnie dobrany cytat poetycki. Kuratorki zostawiły miejsce na czwarty komentarz, który może dopisać każdy zwiedzający: "Jaka byłaby Twoja opowieść o tym przedmiocie? Czy budzi on wspomnienia, skojarzenia, emocje pytania?

  Każdy zwiedzający będzie mógł skorzystać z odpowiednio przygotowanego stanowiska komputerowego i na gorąco podzielić się swoimi wrażeniami. Te prywatne komentarze będą gromadzone i dostępne dla każdego. Wystawę można również zwiedzać w Internecie i tam na bieżąco komentować obiekty.

  Na wystawie "Rzeczy mówią" wszystkie obiekty są równie ważne i cenne. Nie ma hierarchii wieku, funkcji… Wszystkie związane są z człowiekiem. Niektóre urzekają pięknem, inne prostotą, zaskakują funkcjonalnością… Warto jesienią, po spacerze rodzinnym zajrzeć na tę wystawę do Muzeum Etnograficznym (wejście od ul. Mostowej).

  Wystawa będzie czynna do końca roku a może i dłużej. Wstęp do muzeum kosztuje 7 i 5 zł, w soboty - wstęp wolny.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo