Rogaliński Park Krajobrazowy - w cieniu drzew

  Rogaliński Park Krajobrazowy - w cieniu drzew

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Pejzaże w Rogalińskim Parku Krajobrazowym wyznaczyła Warta. Niezmienione ludzką ręką starorzecza, lasy łęgowe, tworzone przez zanurzone w wodzie drzewa czy rozległe łąki to najbardziej charakterystyczne cechy przyrody Parku.
  Jednak tym, co jest w nim najcenniejsze są dęby. Te rosnące na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego tworzą jedno z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych. Łącznie jest ich 1435, z czego aż 860 to pomniki przyrody. Najstarsze z nich pamiętają jeszcze bitwę pod Grunwaldem. Wiek młodszych jest oceniany na około 300 lat. Także ich rozmiary są imponujące. Najpotężniejsze mają pnie o obwodzie przekraczającym siedem metrów.


  W Rogalinku coś dla siebie znajdą miłośnicy zabytków. Tam właśnie mieści się rokokowo-klasycystyczny pałac Raczyńskich z galerią malarstwa i neoklasyczną kaplicą-mauzoleum wybudowaną w 1820 roku. Kaplica, usytuowana na wzgórzu wśród drzew, jest kopią rzymskiej świątyni w Nimes z I w. p.n.e.

  Pałac otacza park francuski. Uchodzi on za jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. W przylegającym do niego parku angielskim rosną trzy najbardziej znane z dębów rogalińskich - Lech, Czech i Rus, o obwodach pnia 6,70, 7,30 i 9,00 metrów. To jednak nie koniec atrakcji Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Na jego południowo-wschodnim krańcu, 500 m od wsi Orkowo w dolinie Warty stoi jedyny zachowany do dziś wiatrak - koźlarz. Na przeciwnym krańcu parku - w Górze można obejrzeć najstarszy w naszym regionie krzyż przydrożny pochodzący z 1752 roku.

  Z kolei w Brodnicy, na cmentarzu usytuowanym obok neogotyckiego kościoła, znajduje się grób Józefa Wybickiego - autora hymnu narodowego. Obecnie grób jest pusty, prochy Wybickiego przeniesiono bowiem w 1992 roku na Skałkę do Poznania. Przez park wiedzie osiem szlaków rowerowych oraz cztery piesze.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   błąd

   mieszkanie Rogalina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   Rogalinek to nie Rogalin

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo