Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogaliński Park Krajobrazowy - w cieniu drzew

Monika Kaczyńska
Pejzaże w Rogalińskim Parku Krajobrazowym wyznaczyła Warta. Niezmienione ludzką ręką starorzecza, lasy łęgowe, tworzone przez zanurzone w wodzie drzewa czy rozległe łąki to najbardziej charakterystyczne cechy przyrody Parku.

Jednak tym, co jest w nim najcenniejsze są dęby. Te rosnące na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego tworzą jedno z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych. Łącznie jest ich 1435, z czego aż 860 to pomniki przyrody. Najstarsze z nich pamiętają jeszcze bitwę pod Grunwaldem. Wiek młodszych jest oceniany na około 300 lat. Także ich rozmiary są imponujące. Najpotężniejsze mają pnie o obwodzie przekraczającym siedem metrów.

W Rogalinku coś dla siebie znajdą miłośnicy zabytków. Tam właśnie mieści się rokokowo-klasycystyczny pałac Raczyńskich z galerią malarstwa i neoklasyczną kaplicą-mauzoleum wybudowaną w 1820 roku. Kaplica, usytuowana na wzgórzu wśród drzew, jest kopią rzymskiej świątyni w Nimes z I w. p.n.e.

Pałac otacza park francuski. Uchodzi on za jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. W przylegającym do niego parku angielskim rosną trzy najbardziej znane z dębów rogalińskich - Lech, Czech i Rus, o obwodach pnia 6,70, 7,30 i 9,00 metrów. To jednak nie koniec atrakcji Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Na jego południowo-wschodnim krańcu, 500 m od wsi Orkowo w dolinie Warty stoi jedyny zachowany do dziś wiatrak - koźlarz. Na przeciwnym krańcu parku - w Górze można obejrzeć najstarszy w naszym regionie krzyż przydrożny pochodzący z 1752 roku.

Z kolei w Brodnicy, na cmentarzu usytuowanym obok neogotyckiego kościoła, znajduje się grób Józefa Wybickiego - autora hymnu narodowego. Obecnie grób jest pusty, prochy Wybickiego przeniesiono bowiem w 1992 roku na Skałkę do Poznania. Przez park wiedzie osiem szlaków rowerowych oraz cztery piesze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski