Poznań: Harcerze nie chcą wyprowadzić się z Malty. Czas mają...

  Poznań: Harcerze nie chcą wyprowadzić się z Malty. Czas mają do połowy września

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W miejscu walącego się baraku ma powstać ośrodek harcerski. Koszt budowy to 500 tys. zł

  W miejscu walącego się baraku ma powstać ośrodek harcerski. Koszt budowy to 500 tys. zł ©Fot. Marek Zakrzewski

  O część z 10 mln złotych oddanych w nowym budżecie Poznania w ręce obywateli chcą powalczyć harcerze. Potrzebują 500 tysięcy złotych na odbudowę harcerskiego ośrodka przy Malcie. Niedawno sprawa ośrodka skomplikowała się - miasto wypowiedziało harcerstwu umowę użyczenia nieruchomości. Według pisma z magistratu, czas na wyprowadzkę mija w połowie września.
  W miejscu walącego się baraku ma powstać ośrodek harcerski. Koszt budowy to 500 tys. zł

  W miejscu walącego się baraku ma powstać ośrodek harcerski. Koszt budowy to 500 tys. zł ©Fot. Marek Zakrzewski

  - Będziemy składać wniosek obywatelski. Liczymy, że w ten sposób uda się zdobyć pieniądze na realizację projektu - zapowiada Piotr Pers, komendant ośrodka przy Świętojańskiej 3.

  I dodaje: - Niczego na terenie ośrodka nie usuwamy. Nie przygotowujemy się do wyprowadzki. Wysłaliśmy pismo do miasta i czekamy na spotkanie z prezydentem Ryszardem Grobelnym w sprawie wypowiedzenia umowy.

  Przyszłość tego terenu w dużej mierze zależy jednak od zastępcy prezydenta miasta.
  To Mirosław Kruszyński podpisał się pod wypowiedzeniem umowy użyczenia nieruchomości, na której harcerze są od lat 60. - o sprawie informowaliśmy w "Głosie Wielkopolskim" już przed ponad tygodniem.

  - Wypowiadając umowę przeciwdziałam potencjalnej możliwości zasiedzenia tego terenu przez harcerzy, bo takie informacje dochodziły do moich współpracowników. Miasto nie może sobie na to pozwolić - informuje Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta.

  Sprawa nie jest jednak na ostrzu noża. Kiedy termin opuszczenia terenów na Malcie minie, miasto nie będzie wyrzucało harcerzy na siłę.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  - Jeśli harcerze podpiszą przesłany im wcześniej projekt umowy, to problem zniknie. Kiedy ZHP nie chciało go podpisać, to nie miałem wyjścia. Musiałem wypowiedzieć użyczenie - wyjaśnia Mirosław Kruszyński.

  ZHP chciało, żeby w umowie miasto zobowiązało się, że harcerze będą gospodarzem tego terenu przez przynajmniej 20 lat. Chcieli też, żeby Poznań zobowiązał się do budowy ośrodka. Porozumienia jednak nie było i stąd wypowiedzenie.

  - Daję pełną gwarancję, że podpiszę umowę jak tylko będzie wola harcerzy. Kwestie ewentualnej inwestycji ZHP na tym terenie możemy rozwiązać aneksami - zapowiada zastępca prezydenta.

  Sprawa ośrodka harcerskiego przy Malcie będzie jednym z punktów dzisiejszej sesji rady miasta. O przyszłość ZHP na tym terenie zapyta prezydenta przewodniczący klubu SLD Tomasz Lewandowski.

  - Popieramy całym naszym środowiskiem wniosek poznańskich harcerzy o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Będziemy zabiegać, aby trafiły one na odbudowę ośrodka przy Malcie - zapewnia radny SLD.

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.pilarczyk@glos.com

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zenujące...

   XXX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   "Wypowiadając umowę przeciwdziałam potencjalnej możliwości zasiedzenia tego terenu przez harcerzy, bo takie informacje dochodziły do moich współpracowników. Miasto nie może sobie na to pozwolić -...rozwiń całość

   "Wypowiadając umowę przeciwdziałam potencjalnej możliwości zasiedzenia tego terenu przez harcerzy, bo takie informacje dochodziły do moich współpracowników. Miasto nie może sobie na to pozwolić - informuje Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta." Panie wiceprezydencie niech pan juz wraca do Ostrowa, pielęgnuje ogródek, bawi wnuki i da sobie spokój z zarządzanie gospodarką miasta, zwłaszcza Poznania. Poprostu wróć pan na wieś i tyle. Dość już pan w naszym mieście napsuł. ZKZL ma dziesiątki pustostanow i nie umie ich pan zagospodarowac a wykopuje pan harcerzy z raptem 200 m ziemi na ktorej są od 40 lat. Tak postepuje wiesniak według zasady "moja miedza", a przecież pan nie jest wiesniakiem, prawda ? Gdy 2 PHD działała dla dobra społeczności Poznania to pan z partyjną legitymacją robił karierę. Idż pan już stąd !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co się dzieje ?

   zebra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   wyrzucić harcerzy do Ostrowa Wlkp. tam znają Kruszyńskiego
   no i Poznaniaków też wyrzucić z Poznania

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo