Jak wyglądają stroje ludowe Wielkopolan? "Kolorowanka"...

Jak wyglądają stroje ludowe Wielkopolan? "Kolorowanka" wydana w Poznaniu

Marek Zaradniak

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Stroje ludowe z różnych regionów Polski najmłodsi mogą nie tylko poznać, ale i pokolorować. Wszystko dzięki wydanej w Poznaniu książeczce "Kolorowanki. Polskie Stroje Ludowe Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie".
Każdy region Polski ma swoje stroje ludowe. Często jednak nie znamy ich szczegółów. W bliższym ich poznaniu pomóc może książeczka "Kolorowanki. Polskie Stroje Ludowe Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie". Zawiera 18 zdjęć tancerzy i tancerek w strojach, obok których znajdują się ilustracje, które pokolorować można, spoglądając na zamieszczone fotografie. To dobra, mająca walor edukacyjny zabawa szczególnie dla najmłodszych, którzy chcieli, by poznać polski folklor, a może w przyszłości także tańczyć w tym zespole.

Jednym z najbardziej znanych strojów z Wielkopolski jest strój szamotulski. Noszono go początkach XIX wieku, ale szczególną popularność zdobył po I wojnie światowej.

Odświętny strój młodych dziewcząt miał kolor jasnoniebieski. Składał się z koszulki, której górna część uszyta jest z delikatnego płótna lub batystu. Dolna natomiast z grubszego płótna. Uzupełnieniem koszulki był gorsik, czyli marszczony kołnierzyk, na który panny nakładały czerwone korale.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lol

to ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

allah akbar

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo