Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pracy: inwentury - przepisy

Milena Kochanowska
Katarzyna Piechowiak
Katarzyna Piechowiak
Na pytania dotyczące przepisów, na podstawie których przeprowadza się inwenturę odpowiada Katarzyna Piechowiak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. Chcesz wiedzieć, czy twój szef nie łamie przepisów? Przeczytaj!

Pracuję w placówce handlowej, w której inwentury przeprowadzane są często w niedziele lub święta. Czy taka sytuacja jest zgodna z przepisami?
Katarzyna Piechowiak: W związku z zakazem pracy w święta w placówkach handlowych, inwentura nie może być w te dni przeprowadzona. Natomiast dopuszczalna jest w niedziele, bo nie jest to święto w rozumieniu ustawy o dniach wolnych od pracy.

Po inwenturze w sklepie, w którym pracuję okazało się, że mamy manko w kasie. Wraz z koleżankami ponosimy wspólną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, w tym także za pieniądze. Szef potrącił więc kwotę manka z naszych zarobków. Czy miał do tego prawo?
Katarzyna Piechowiak: Do potrącenia z wynagrodzenia za pracę kwoty wynikającej ze szkody wyrządzonej w mieniu powierzonym pracownikowi wymagana jest jego pisemna zgoda. Bez niej szef nie może więc potrącać pracownikom pieniędzy, nawet jeśli mają przyjętą na piśmie wspólną odpowiedzialność za mienie. Jeżeli postąpi inaczej, popełni wykroczenie - postępowanie w takich sprawach prowadzi Państwowa Inspekcja Pracy, a karą może być grzywna od 1000 do 30 tys. zł.

Pracodawca żąda udziału w inwentaryzacji tylko niektórych pracowników, podczas gdy umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej mają wszyscy. Czy słusznie?

Katarzyna Piechowiak: Jeśli macie państwo wspólną odpowiedzialność materialną, powinniście wszyscy brać udział w inwenturze, by mieć możliwość zgłaszania uwag w związku z jej przebiegiem i wynikami. Jeżeli pracodawca uniemożliwia udział w inwentaryzacji pracownikowi - lub osobie przez niego wyznaczonej - może on kwestionować ustalenia dokonane podczas inwentury, gdyby na przykład szef chciał go później obciążyć kosztami wynikającymi z braku mienia.


Podpisałem umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników, ale z powodu choroby nie mogę uczestniczyć w inwenturze. Czy dopuszczalne jest wyznaczenie innej osoby?

Katarzyna Piechowiak: W razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą pracodawcy weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji. Jeżeli pracownik nie bierze udziału w inwentaryzacji ani też nie wskaże innej osoby, pracodawca powinien przeprowadzić inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z trzech osób.

Mam podpisaną umowę o współodpowiedzialności materialnej. Przez cztery miesiące chorowałam, a w tym czasie przeprowadzono inwenturę, w wyniku której stwierdzono braki w towarze. Czy odpowiadam również za czas, w którym nie było mnie w pracy?
Katarzyna Piechowiak: W umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej strony muszą ustalić okres, w ciągu którego nieobecność któregokolwiek pracownika nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności. Jeżeli umowa przewiduje na przykład miesiąc, to po upływie tego terminu, pracodawca - w razie przedłużenia się choroby pracownika - powinien jak najszybciej, nie później niż w ciągu siedmiu dni, zarządzić przeprowadzenie inwentaryzacji. Chory pracownik ponosi zaś odpowiedzialność materialną tylko do czasu przeprowadzenia tej inwentury.


Czy warunkiem odpowiedzialności materialnej za powierzone pracownikowi mienie jest podpisanie przez niego umowy o odpowiedzialności?

Katarzyna Piechowiak: Odpowiedzialność materialna za mienie może być: indywidualna - gdy mienie powierzono jednemu pracownikowi lub wspólna - w razie powierzenia mienia co najmniej dwóm pracownikom. W przypadku odpowiedzialności indywidualnej nie jest konieczne podpisanie umowy, wystarczy pokwitowanie przez pracownika przyjętego mienia do wyliczenia się. Natomiast wspólna odpowiedzialność materialna musi być potwierdzona na piśmie - pracodawca musi podpisać z pracownikami dodatkową umowę.

Czy można obciążyć finansowo pracownika za przeterminowany towar znajdujący się w magazynie?

Katarzyna Piechowiak: Pracownik nie jest odpowiedzialny za taki towar. To koszt pracodawcy, który prowadząc działalność gospodarczą ponosi takiego rodzaju ryzyko.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski