Lobbowanie na rzecz węgla

  Lobbowanie na rzecz węgla

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W odpowiedzi na akcję Greenpeace przy odkrywce Jóźwin, Platforma Obywatelska zorganizowała w Koninie konferencję na temat wpływu energetyki na środowisko. Poseł Tomasz Nowak, organizator konferencji, powiedział że energetyka oparta na węglu brunatnym została wpisana do strategii rozwoju kraju do 2030 roku.
  - Musimy wykorzystać nasze zasoby węgla. Uważam, że należy rozwijać ten sektor, dbając jednocześnie o środowisko - zapewniał Tomasz Nowak.
  Według Zbigniewa Kamińskiego, z Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Polska do 2020 roku produkować będzie 15 procent energii ze źródeł odnawialnych. Program zakłada m.in. budowę w każdej gminie biogazowni. O wpływie kopalni mówili też wójtowie i burmistrzowie. Jak poinformował Marek Wesołowski, burmistrz Kleczewa, połowa dochodów gminy to podatki z kopalni. Natomiast Józef Karmowski, wójt Kramska, dostrzega też negatywne wpływy kopalni na środowisko.

  - Widzimy opadanie wód gruntowych, wysychanie torfowisk i związany z tym wzrost liczby pożarów, pęknięcia murów domów, straty w rolnictwie - powiedział Józef Karmowski.
  Przedstawiciele lobby górniczego zwracają uwagę, że energia produkowana z węgla brunatnego jest jedną z najtańszych. Z tym argumentem nie chcą sie zgodzić ekolodzy.

  - Jeśli brać pod uwagę wszystkie koszty, a więc też naprawy szkód, płacone odszkodowania, niszczenie miejsc pracy w rolnictwie, to pozyskanie energii z węgla brunatnego wcale nie jest takie tanie - powiedział Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Przyjezierze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo