Psycholog: Masturbacja obarczona piętnem grzechu

  Psycholog: Masturbacja obarczona piętnem grzechu

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dr Ewa Anna Kucza.

  Dr Ewa Anna Kucza.

  Dr Ewa Anna Kucz, seksuolog, o masturbacji i ewentualnych związanych z nią zagrożeniach.
  Dr Ewa Anna Kucza.

  Dr Ewa Anna Kucza.

  Masturbacja to słowo, które wywołuje skrępowanie, chociaż spora część osób stosuje onanizm. Skąd bierze się to wstydliwe unikanie tego tematu?
  Dr Ewa Anna Kucz: - Generalnie w Polsce unika się rozmów na temat seksu. Poruszanie tematu tak intymnego, jakim jest masturbacja, rzeczywiście jest bardzo krępująca. Obserwuję to również w moim gabinecie lekarskim, mimo że pacjenci mogą być świadomi, że takie pytanie padnie.
  Masturbacja obarczona jest piętnem grzechu, co w kraju o tak powszechnej ilości katolików ma znaczenie. Przyznanie się do masturbacji jest przyznaniem się do grzesznego zachowania (oczywiście wśród praktykujących wiernych). Masturbacja często traktowana jest jako wyraz słabości. W takiej sytuacji jest postrzegana jak przyznanie się, że coś w związku jest nie tak, albo że nie możemy znaleźć sobie partnera lub partnerki seksualnej, czyli z nami jest coś nie tak. Z kolei jeśli chodzi o masturbację wśród nastolatków, często dorosłym (rodzicom lub opiekunom) trudno pogodzić się z myślą, że "to dziecko" posiada potrzebę seksualną i temat jest przemilczany. A skoro tematu się unika, to łatwo rodzi się poczucie winy i młoda osoba wkracza w dorosłość z takim doświadczeniem: "unikać tematu". Ciekawe jest również to, że dopiero w dużym badaniu naukowym NATSAL (National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles) przeprowadzonym w 2000 roku w Wielkiej Brytanii odważono się zadać pytanie o masturbację.

  Masturbację stosują też osoby, które są w związkach, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Bywa ona też częścią miłosnych igraszek par. Czy są to osoby, które potrzebują większych doznań niż inni? A może jest to jakaś forma zaburzeń?
  Dr Ewa Anna Kucz: - Należy rozróżnić wzajemne pieszczoty od masturbacji. Z definicji, masturbacja jest aktywnością seksualną o charakterze indywidualnym, samopobudzaniem. Możemy mieć do czynienia z tak zwaną masturbacją zastępczą, kiedy jeden z partnerów ma większą potrzebę seksualną niż drugi (zazwyczaj są to mężczyźni) i nie chcąc zdradzać, wybierają masturbację. Zresztą często za zgodą współpartnera. Wprawdzie musimy pamiętać, że istnieje wtedy niebezpieczeństwo wycofania się ze związku intymnego. Pojawienie się masturbacji - w dawniej dobrze funkcjonującej parze - jest zawsze sygnałem, że doszło do jakiejś zmiany i partnerzy powinni otwarcie na ten temat podyskutować. Masturbacja może być też objawem zaburzeń emocji, które w ten sposób znajdują swoje ujście.

  Wokół masturbacji narosło wiele mitów. Czy faktycznie może ona stwarzać zagrożenie dla zdrowia?
  Dr Ewa Anna Kucz: - Masturbacja może być zagrożeniem przede wszystkim dla zdrowej relacji w związku, bo może prowadzić do wycofywania się z intymności partnerskiej. Możemy zaobserwować szczególnie duży wpływ internetu na wzrost tendencji do masturbacji. Wielu ludzi używa go do celów seksualnych przysparzających problemów w kategoriach czasu i wpływu na związki w świecie rzeczywistym. Niektóre techniki masturbacyjne mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Myślę tu przede wszystkim o różnych przedmiotach wsuwanych do pochwy przez kobiety. Mogą być one powodem urazów lub stanów zapalnych. Również masturbacja, która staje się "celem dnia" wymaga leczenia, a właściwie wymaga poszukania przyczyny tego zjawiska. Podsumowując, masturbacja jest częścią seksualności człowieka i jest wykorzystywana jako jedna z metod terapeutycznych przez seksuologów. Jednak kiedy zaczyna wymykać się spod kontroli, może być zagrożeniem dla zdrowia jednostki i pary.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam kutasa dużego 27cm jak się Masturbacjc

   Wielka pala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam serdecznie nam taki pytanie czt wkładają kutasa w Peterem czy panterka w pupę to z d*** do buzi nie weznie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jpdl

   Jpdl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To poważna strona

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo