Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mniejsze pensje dla policjantów na L4. Zmiany już od przyszłego roku

Agnieszka Smogulecka
Do 20 sierpnia policyjni związkowcy mają przesłać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uwagi do projektu obniżenia uposażenia funkcjonariuszy za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z nim, mundurowi na L4 będą dostawać 80 proc. uposażenia, a nie 100 jak obecnie. Związki są przeciwne tej zmianie, ale rząd jest zdeterminowany. Zmiany mogą być wprowadzone już od przyszłego roku.

- Nowelizacja ma na celu ograniczenie absencji chorobowej funkcjonariuszy. Wypłata 100 proc. uposażenia za L4 zachęca do nadużywania zwolnień lekarskich - mówi Małgorzata Woźniak z MSW. I dodaje: - Średnio dziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. W policji w 2011 roku z tytułu uposażeń w trakcie absencji chorobowej wypłacono 250 mln zł.

- Nadużycie? Tak bym tego nie nazwał. Po prostu korzystamy z uprawnień. Przeziębiony pracownik to zły pracownik. Więc jeśli na tym nie tracimy, nie przychodzimy do pracy, żeby męczyć się, zarażać innych i… nieefektywnie pracować - mówi nam jeden z poznańskich policjantów. Wielu jego kolegów przyznaje jednak, że sytuacja nie jest klarowna i że niektórzy traktują L4 jak urlop, w czasie którego można wyremontować mieszkanie, dorobić lub po prostu odpocząć.

W Polsce służy 98 tys. policjantów, w samej Wielkopolsce 7,5 tysiąca . Ilu z nich nie przychodzi do służby z powodu choroby?
- Nie prowadzimy takich rejestrów - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Takie dane potrzebne są tylko tzw. jednostkom liniowym, przy sporządzaniu grafiku służby.

Ale zostały zebrane półtora roku temu, gdy MSW przygotowywało się do tworzenia nowelizacji. Wtedy w Wielkopolsce, średnio dziennie nie przychodziło do pracy z powodu zwolnień lekarskich prawie 500 funkcjonariuszy (to trzy-cztery komendy powiatowe). A. Borowiak mówił wówczas, że średnio każdego dnia na L4 jest 6,5 proc. wielkopolskich funkcjonariuszy, ale zaznaczał, że większość przedstawia zwolnienia do 14 dni, a długotrwałe L4 mają związek z zagrożeniem ciąż funkcjonariuszek albo orzeczeniem o niezdolności do służby. Co mówi dziś? - Kadrowcy twierdzą, że większych zmian od tamtego czasu nie zauważyli - odpowiada A. Borowiak.

Według projektu, 100 proc. uposażenia będą nadal dostawać funkcjonariusze na L4 spowodowanym wypadkami podczas służby lub w drodze do i z niej, chorobami zawodowymi czy chorobami w trakcie ciąży. Całość uposażenia dostaną także ci, których niezdolność do służby powstała podczas misji albo w wyniku obrony ludzi lub mienia. W pozostałych przypadkach policjanci będą dostawać, jak obecnie ubezpieczeni w ZUS, 80 proc.

- Możemy się zgodzić na kontrolowanie osób chorych, ale bez obniżki wysokości uposażenia - mówi Antoni Duda, szef NSZZ Policjantów. Przypomina, że służba to nie zwykła praca, że funkcjonariusze nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia za służby w niedziele czy święta.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski