Kopalnia to

  Kopalnia to ludzie

  Olga Żaryn dziennikarz oddziału w Koninie

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj do redakcji przyszedł działacz jednego ze stowarzyszeń działających przeciwko szkodliwej działalności konińskiej kopalni. Brał również udział we wczorajszej akcji ekologów.
  Mówi do mnie : - Pani jest stąd. Ma tu Pani pewnie całą rodzinę, a w kopalni męża, ojca albo brata. Wtedy trudno jest obiektywnie ocenić naszą walkę.

  Mimo że jestem stąd, a w kopalni nie mam nikogo - tak, trudno mi jednoznacznie wypowiedzieć się w tej sprawie. Ekolodzy chcą, aby rząd zajął się rozwojem energetyki odnawialnej. Aby kopalnia węgla brunatnego już więcej nie degradowała środowiska i licznych leżących tutaj jezior.
  Jak mówią, przez lata działalności przedsiębiorstwa, poziom wody obniżył się o kilka metrów, a w niektórych akwenach już jej prawie nie ma. Rozumiem ich działania. Podziwiam. Protest prowadzą od kilkunastu dni mieszkając w namiotach. Przy minusowych temperaturach stać na to tylko fanatyków. W tym przypadku fanatyków przyrody.

  Konińskie to zagłębie paliwowo-energetyczne. Jestem stąd, więc myślę też o kopalni i elektrowni. A właściwie o kilku tysiącach zatrudnionych tam osób. Gdyby firmy te przestały istnieć, nagle bez środków do życia zostaje kilka tysięcy rodzin w regionie. Ekolodzy podkreślają, że nie działają przeciw górnikom, że w energetyce odnawialnej w Polsce pracę znajdzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Pewnie mają rację, ale to daleka przyszłość w kraju, który boryka się z wieloma innymi problemami. Za kilkanaście dni w Poznaniu rozpocznie się światowa konferencja klimatyczna.

  Może jej uczestnicy znajdą odpowiedź na pytanie, jak rozwiązać ten ekologiczny problem. Pogodzić interesy wszystkich stron. Ponieważ jestem stąd, ja tego nie wiem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo