Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis Powszechny: Statystyczny Wielkopolanin? Pani magister na 76 m kw.

Adriana Rozwadowska
Wielkopolanie pozytywnie wyróżniają się na tle mieszkańców innych regionów Polski.
Wielkopolanie pozytywnie wyróżniają się na tle mieszkańców innych regionów Polski.
Kim jest statystyczny Wielkopolanin? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie z Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego wiosną zeszłego roku przez GUS. Przez trzy miesiące Polacy "spisywali się" przez internet, bądź "dawali się spisać" rachmistrzom. Jak wypadliśmy?

Statystyczny mieszkaniec regionu jest bardziej Wielkopolanką niż Wielkopolaninem - na 100 mężczyzn przypada bowiem 107 kobiet. Nasza Wielkopolanka niedługo będzie obchodzić 40-te urodziny, jest zamężna i... dobrze wykształcona.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

W porównaniu do spisu powszechnego z roku 2001, wzrosła bowiem liczba osób z wykształceniem średnim i wyższym - i to znacznie. Podczas gdy 10 lat temu studiowało 9,9 proc. populacji, teraz - aż 17! Pod tym względem brylują kobiety: prawie co piąta ukończyła szkołę wyższą. Czy to oznacza, że zwiększy się ilość bezrobotnych ze skrótem "mgr" przed nazwiskiem?

- Nie obawiałbym się tego. Liczba studentów rośnie, ale w porównaniu do krajów zachodnich nie jest dramatycznie wysoka - odpowiada prof. Ryszard Cichocki. I dodaje: - Mamy z czego się cieszyć, bo poziom wykształcenia to jeden z najważniejszych predyktorów rozwoju kraju.

Poza tym o bezrobocie, póki co, martwić się nie musimy - Wielkopolan bez pracy jest 10,5 proc. - jest to najniższy wynik wynik spośród wszystkich województw. Po piętach depcze nam jedynie mazowieckie (10,6 proc.).

Jaki jeszcze jest Wielkopolanin oczami statystyków? Pracowity! Wskaźnik zatrudnienia w regionie wynosi 50,2 proc. - żadne inne województwo nie przekroczyło magicznej "pięćdziesiątki". I pod tym względem przegoniliśmy mazowieckie, w którym pracuje 49,2 proc. osób w wieku produkcyjnym.

Skąd same "szóstki" w kategorii "praca"? Socjolog R. Cichocki wskazuje na wciąż obecny w naszych umysłach etos: - Wielkopolanin bardzo boleśnie odczuwa brak pracy, bo to dla niego fundamentalna wartość.

Inaczej sprawę widzą ekonomiści. Dr Agnieszka Ziomek: - Poznań leży na ważnych szlakach transportowych i blisko Wrocławia. Wrocław postawił na rozwój kulturalny, my - na biznes. To się sprawdziło - tłumaczy. I wskazuje: - Nie bez znaczenia jest też charakter wielkopolskich przedsiębiorców - są odważni i dynamiczni.

Być może to dzięki pożądanym w biznesie cechom wielkopolscy przedsiębiorcy wzbogacili się na tyle, że w porównaniu do roku 2001 powiększyli metraż. Statystyczny Kaczmarek mieszka w czterech izbach o powierzchni 76,4 m kw. Większe mieszkania mają tylko Opolanie - 77,5 m kw. Coraz częściej mieszkańcy regionu szukają spokoju na wsi - w ciągu dekady z wielkopolskich miast ubyło 9 tys. osób, zaś populacja wsi zwiększyła się o ponad 100 tys.!

Co ciekawe, Wielkopolanin z raportu GUS-u jest przywiązany do regionu i nie ma większej ochoty go opuszczać. Tylko 4,9 proc. wielkopolskich dzieci urodziło się za granicą (w dolnośląskim - aż 21,2 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski